Iran stworzy własne skafandry kosmiczne

0

 Iran zapowiedział produkcję własnych skafandrów kosmicznych i kolejnych statków kosmicznych.

Państwowa irańska agencja informacyjna Farsi podała, że Irańska Agencja Kosmiczna (ISA) oficjalnie ogłosiła projektowania własnych skafandrów kosmicznych i kolejnych statków kosmicznych.

Szef Instytut Badań Aerokosmicznych ARI, Mohammad Ebrahimi, powiedział, że to kolejny krok w ramach wysłania misji załogowej przez Iran. Oznaczałoby to, że Iran dołączy wkrótce do wąskiego grona (Chiny, Rosja, USA) krajów dysponujących technologią skafandrów kosmicznych – niezbędnego elementu załogowych lotów kosmicznych. Ebrahimi dodał też, że nałożone sankcje nie powstrzymują rozwoju irańskiego programu kosmicznego.

W wywiadzie szef ARI powiedział, że “w ciągu 8 lat Iran będzie posiadał wiedzę o projektowaniu i produkcji skafandrów kosmicznych.” Koszty produkcji jednego skafandra określił na cenę 1 kilograma złota. ARI ma współracować z Instytutem Mechaniki w Shirazie.

Co więcej, szef ISA Hamid Fazeli, powiedział, że w niedalekiej przyszłości Iran wyślę w krótki i długi lot kosmiczny duże zwierzę a może nawet człowieka. Najpewniej będzie to szympans, a lot ma trwać nie dłużej niż 30 minut. Według Fazeliego wysłanie człowieka w kosmos powinno być możliwe w ciągu 10 lat. Podobną wypowiedz można było usłyszeć 8 marca z ust Mokhbera Dezfouliego, sekretarza Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej. Powiedział on, że Iran ma plany wysłania kolejnych żywych zwierząt na pokładzie własnych rakiet nośnych, zgodnie z krajowym planem rozwoju nauk kosmicznych.

 {module [346]}

Wysłanie małpy na pokładzie zostało już zapowiedziane kilka lat wcześniej, gdy Fazeli mówił o misji Kavoshgar 5. Jednak ten lot, w którym załogantem miał być rezus, został bezterminowo odłożony w październiku 2011.

(FNA)

 

 

 

Comments are closed.