STS-107 – Flight Day 4 (dziesiąta rocznica)

0

Dziesięć lat temu trwała misja STS-107, która bez wątpienia była punktem zwrotnym w rozwoju załogowej astronautyki. Ten artykuł podsumowuje wydarzenia czwartego dnia tej tragicznej wyprawy.

19 stycznia 2003 roku to niedziela. Załoga spędza czas na eksperymentach. Husband, Chawla, Clark i Ramon, którzy stanowią grupę czerwoną, badają zjawiska spalania w stanie mikrograwitacji, wykorzystując moduł SpaceHab. Przeprowadzono też eksperymenty z zakresu zachowania materiałów sypkich (chodzi o symulowanie zachowania uwodnionych gruntów sypkich podczas trzęsień ziemi).

Przeprowadzono też serię eksperymentów biomedycznych, mających za zadanie zbadanie wpływu stanu nieważkości na organizm ludzki – konkretnie z zakresu wytwarzania białka, wpływu braku ciążenia na asymilację wapnia oraz zmian w ślinie i moczu pod wpływem wirusów w warunkach braku ciążenia.

W tym czasie kamery eksperymentu MEIDEX obserwowały burze piaskowe w regionie Śródziemnomorskim, podczas gdy eksperyment SOLSE badał zawartość ozonu w atmosferze. Grupa niebieska również pracowała nad eksperymentami – w sumie kontynuowano ich ponad osiemdziesiąt.

Tymczasem na Ziemi (w USA) trwał „długi weekend” (Martin Luther King holiday), który ograniczył prace przy ocenie potencjalnych uszkodzeń promu. Informacja o potencjalnym uszkodzeniu wahadłowca podczas startu była wówczas już powtarzana przez media, najczęściej z następującym komentarzem: „NASA says there is nothing to worry about”. W sumie, Flight Day 4 wydawał się być bardzo zwykłym dniem rutynowej misji promu kosmicznego…

Comments are closed.