Koniec Landsata 5 a następca w Vandenberg

0

Do bazy Vandenberg dostarczono następcę Landsatów, satelitę Landsat Data Continuity Mission. Start planowany jest na 11 lutego. Jednocześnie USGS ogłosiły plan zakończenia misji Landsata 5 – najdłuższej misji EO w historii.

Do bazy sił powietrznych Vandenberg dostarczono 19 grudnia satelitę LDCM, Landsat Data Continuity Mission satellite. Konwój ciężarówek przyjechał do kalifornijskiej bazy z zakładów producenta satelity, Orbital Sciences Corporation, w Arizonie.

27 grudnia statek przejdzie całościowy test gotowości do lotu. 3 stycznia 2013 zostanie zatankowany paliwem. Trzy dni później zostanie wykonana ostatnia inspekcja satelity. Dwudziestego trzeciego stycznia statek ma zostać zamknięty w osłonie aerodynamicznej rakiety, a 25 stycznia rakieta powinna znaleźć się ponownie na stanowisku startowym nr 3 poligonu Vandenberg. Ponownie, bo Atlas V (w wariancie 401) znajduje się na LC-3 już od października tego roku, gdzie przechodzi testy i sprawdzenia. Będzie to bowiem pierwszy start Atlasa V z Kalifornii na potrzeby NASA. Start planowany jest na 11 lutego, na godzinę 18:04 GMT.

LDCM jest wspólną misja NASA i US Geological Survey (USGS), amerykańskich służb geologicznych. Technicy spędzą teraz najbliższe tygodnie na przygotowywaniu statki do montażu na rakiecie nośnej. Jak sama nazwa statku wskazuje, satelita będzie miał za zadanie zapewnić ciągłość zbierania danych pozyskiwanych pod 1972 roku przez serię Landsat.

Transport satelity LDCM z Arizony do Kalifornii / Credits: NASA - Jerry Nagy

Transport satelity LDCM z Arizony do Kalifornii / Credits: NASA – Jerry Nagy

Przez 40 lat sześć statków zbierało informacje o Ziemi, jak mapowanie zasobów naturalnych, pól uprawnych, wód, lasów, tworząc unikalny w skali światowej zbiór danych naukowych. Unikatowy właśnie dlatego, że obejmują cały glob w sposób ciągły przez wiele dziesięcioleci.

Dzień później USGS wydały oświadczenie o planach zakończenia pracy przez satelitę Landsat 5.

Misja Landsata 5 zostanie zakończona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. USGS określił ją jako najdłużej trwającą misję satelitarnej obserwacji Ziemi w historii. Landsat 5 dostarczył wielu nieocenionych danych o zmianach zachodzących na Ziemi. NASA i USGS kilkukrotnie “ratowały” starzejącego się satelitę z awarii, ale ostatnia usterka żyroskopu zmusza operatorów do przerwania jego misji.

Landsat 5 pracował przez 29 lat, choć jego misja była planowana na 3 lata. Został wystrzelony w 1984 roku i okrążył Ziemię ponad 150 000 razy, przesyłając ponad 2,5 miliona zdjęć globu ziemskiego.

“To koniec ery tego wspaniałego satelity, a fakt, że pracował prawie trzy dekady stanowi dowód profesjonalizmu drużyn z NASA i USGS, które wystrzeliły go i utrzymały w działaniu przez czas dużo dłuższy od zakładanego”, oświadczyła Anne Castle, podsekretarz stanu ds. wody i nauki w amerykańskim ministerstwie spraw wewnętrznych. “Program Landsat jest złotym standardem w misjach obserwacji ziemi, dostarczając nieocenionego publicznego zbioru danych o naszej planecie”. Tylko od 2008 roku, gdy USGS bezpłatnie udostępnił w Internecie dane zebrane przez program Landsat, użytkownicy ze 190 krajów pobrali ponad 10 milionów zdjęć.

“Każde zjawisko od 1984 roku, które zostawiło na Ziemi ślad większy od boiska futbolowego, najpewniej zostało zarejestrowane przez Landsata 5, cz to był huragan, tsunami, pożar, wycinka lasu, czy wyciek ropy naftowej”, powiedziała dyrektor USGS Marcia McNutt. Przez ponad ćwierć wieku Landsat 5 obserwował zmiany naszej planety. Rejestrował zmiany i oscylacje klimatu, klęski żywiołowe, procesy urbanizacji, zmiany w metodach upraw, ewolucje ekosystemów, wzrost zapotrzebowania na wodę i energię. Dokonał ważnych obserwacji różnych zjawisk i wydarzeń, jak erupcja góry Świętej Heleny, pożary platform naftowych w Kuwejcie, katastrofy Czarnobylskiej, wylesianie Amazonki, powiększanie się miast, czy cofanie się lodowców.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy operatorzy satelity wykonają nim serię manewrów, które sprowadzą go na niższa orbitę, i tym samym przyspieszą jego wejście w atmosferę i zniszczenie. Na orbicie pozostanie wtedy jedyny satelita serii, Landsat 7, wyniesiony w 1999 roku, który również przekroczył swój planowany, pięcioletni czas działania. Jak wspomniano, LDCM ma trafić na orbitę w lutym 2013 roku.

(SFN, USGS)

Comments are closed.