GMES jednak jako Copernicus!

0

Po wielu latach prób ustalono nazwę na flagowego projektu kosmicznego Zjednoczonej Europy. GMES został ochrzczony imieniem Copernicus!

11 grudnia wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ogłosił na spotkaniu Rady Konkurencyjności nową nazwę programu Global Monitoring for Environment and Security: Copernicus.

Copernicus jest flagowym projektem satelitarnym Komisji Europejskiej. Na potrzeby obywateli UE będzie monitorował ziemski glob, aby ostrzegać o klęskach żywiołowych, kontrolować stan środowiska naturalnego, będzie też dbał o aspekty bezpieczeństwa. Jednocześnie projekt ma być katalizatorem rozwoju nowoczesnych rozwiązań informatycznych, przemysłowych, ekologicznych w gospodarce i życiu codziennych. Komisja oczekuje, że w latach 2015-2030 Copernicus przyczyni się do powstania nawet 85 000 miejsc pracy.

W ciągu kilku najbliższych lat wszystkie usługi oferowane przez Copernicusa wejdą w fazę operacyjną, czyli taką, które wyniki działania będą dostępne powszechnie. Dzięki ogólnej dostępności, dane znajdą wiele różnych zastosowań. Nowa nazwa programu, Copernicus, ma podnieść świadomość wiedzy o GMES, o jego możliwościach i aspiracjach.

Komisja uzasadnia wybór imienia Copernicus chęcią nawiązania do astronoma i naukowca Mikołaja Kopernika, którego heliocentryczna teoria budowy Układu Słonecznego jest przez wielu uważana za początek nowożytnej nauki. Dzięki “wstrzymani Słońca i ruszeniu Ziemi” otworzył on przed ludźmi bezkresny wszechświat dalszych możliwości naukowej (re)interpretacji rzeczywistości.

Copernicus to zestaw usług zbierających za pomocą satelitów i czujników naziemnych dane o środowisku naturalnym i działalności człowieka. Copernicus ma nie tylko poprawić jakość życia Europejczyków, ale również być jednym z głównych czynników utrzymania konkurencyjności i wiodącej roli rynku europejskiego, tym samym stymulatorem jego wzrostu. Copernicus nie zastępuję dotychczasowych programów naukowo-badawczych krajów europejskich, a uzupełnia je i systematyzuje, poprawiając ich dostępność, jakość i długoterminowe znaczenie dla Europy.

(Komisja Europejska)

Comments are closed.