Roskosmos odwołuje szefa głównego wykonawcy GLONASS-a

0

Roskosmos chce odwołaniać szefa firmy będącej głównym wykonawcą systemu GLONASS. Powodem są oskarżenia o malwersacje finansowe.

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna “Roskosmos” wszczęła procedurę odwołania ze stanowiska Jurija Urliczicza, szefa Russian Space Systems. RSS należy do Federalnej Agencji Rozwoju Majątku Państwowego i jest głównym projektantem systemu GLONASS, rosyjskiego odpowiednika GPS.

Władimir Popowkin, szef Roskosmosu, przekazał w poniedziałek, że agencja złożyła w ministerstwie rozwoju gospodarczego wniosek o zwolnienie Urliczicza ze stanowiska szefa Russian Space Systems. Decyzja powinna zostać podjęta jeszcze w tym tygodniu. Nie wiadomo, jeszcze kto zastąpi Urliczicza. Na pewno pełniącym obowiązki zostanie tymczasowo jeden z jego zastępców.

Skandal wokół odwoływanego szefa RSS wybuchł 11 listopada, gdy ministerstwo spraw wewnętrznych oskarżyło, bez podawania nazwiska, jedną z osób związanych z systemem GLONASS o defraudację około 200 milionów USD. Był to efekt lipcowej kontroli policji w biurach RSS. Policja mówiła wtedy, że ma “niezbite dowody na sprzeniewierzenie około 17 milionów USD”.

(Głos Rosji)

Comments are closed.