Start rakiety Sojuz-FG z załogowym statkiem Sojuz TMA-06M

0

Kilkadziesiąt minut temu doszło do pomyślnego dostarczenia na orbitę rosyjskiego statku załogowego Sojuz TMA-06M z trójką osób na pokładzie. Za dwa dni powinien zostać osiągnięty cel podróży – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

 Rakieta Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-06M pomyślnie wystartowała dzisiaj o godzinie 12:51 CEST. Po 130 sekundach odrzucone zostały cztery rakiety dodatkowe, rozmieszczone wokół stopnia pierwszego rakiety. Około 50 sekund później odstrzelona została niepotrzebna już wieżyczka ratunkowa oraz osłona aerodynamiczna chroniąca statek załogowy.

5 minut po starcie pracę zakończył pierwszy stopień, natomiast 4 minuty później drugi stopień. Wszystkie silniki rakiety Sojuz-FG zasilane są kerozyną spalaną w ciekłym tlenie. Po dotarciu na wstępną orbitę statek Sojuz TMA-06M oddzielił się od górnego stopnia, po czym pomyślnie rozłożył panele słoneczne oraz anteny.

{youtube}V8I7xJ0MBpg{/youtube}
Nagranie przedstawiające start rakiety Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-06M. W 9 minucie i 45 sekundzie widoczny rozłożony panel słoneczny statku / Credits: youtube.com, SpaceVisNet, NASA

Przez najbliższe 50 godzin trwać będzie „gonitwa” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Cumowanie planowane jest obecnie na godzinę 14:35 CEST w czwartek, 25 października 2012 roku. Tymczasem już niebawem członkowie załogi otworzą właz do przedziału orbitalnego, gdzie będą mogli m.in. ściągnąć kombinezony Sokol.

Załoga nosi kryptonim radiowy Kazbek. Składają się na nią dwaj Rosjanie – Oleg Nowickij (dowódca, 1 lot) i Jewgienij Tariełkin (inżynier pokładowy nr 2, 1 lot), oraz Amerykanin – Kevin Ford (inżynier pokładowy nr 1, 2 lot), który jest 24. astronautą agencji NASA wystrzelonym na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz. Załoga wejdzie w skład Ekspedycji 33/34 na stacji ISS, na której obecnie przebywają Jurij Malenczenko, Sunita Williams oraz Akihiko Hoshide.

Astronauci NASA dość regularnie dostarczani są na stację ISS od 2003 roku, kiedy to na skutek tragicznego lotu promu kosmicznego Columbia, ciężar wymiany członków załóg stacji przejęła rosyjska agencja kosmiczna. W zeszłym roku wycofano z użytku pozostałe trzy promy kosmiczne i amerykańscy astronauci od tamtego momentu dostarczani są na stację ISS jedynie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. Stan ten prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez około 5 lat. W chwili obecnej trwają prace nad trzema amerykańskimi prywatnymi statkami załogowymi w ramach programu CCDev (Commercial Crew Development) zarządzanym przez agencję NASA.

Dzisiejszy start odbył się ze stanowiska startowego 31/PU-6 na kosmodromie Bajkonur. Ostatni lot załogowy z tej wyrzutni miał miejsce w 1984 roku (misja Sojuz T-12 do stacji kosmicznej Salut 7). Był to 115 lot rosyjskiego statku Sojuz, a szósty lot w wersji TMA-M. Misja nosi oznaczenie 32S w rozkładzie lotów związanych z obsługą stacji ISS.

(NASA, PFA)Rakieta Sojuz-FG transportowana na stanowisko startowe / Credits: NASA, RSARakieta Sojuz-FG na stanowisku startowym / Credits: NASA, RSA

Comments are closed.