Status misji PW-Sat (październik 2012)

0

Od naszego ostatniego raportu na temat satelity PW-Sat minęło już pięć miesięcy. Co działo się z pierwszym polskim satelitą w miedzyczasie?

 PW-Sat – pierwszy polski satelita a zarazem pierwszy polski satelita studencki – został umieszczony na orbicie 13 lutego 2012 roku. Satelita został uwolniony z zasobnika P-POD około 70 minut po starcie rakiety Vega, czyli około godziny 12:10 CET. Pierwotna orbita tego satelity wynosiła około 310 x 1442 km. Pierwszy sygnał od PW-Sata został odebrany już godzinę po uwolnieniu z zasobnika P-POD, podczas swojego pierwszego przelotu nad Polską. Sygnał odebrali także radioamatorzy z całego świata.

Następnie rozpoczęła się praca z PW-Satem na orbicie. Pierwsze tygodnie upłynęły na nasłuchu satelity. Wówczas badano parametry satelity oraz weryfikowano założenia. W kolejnych tygodniach zespół studentów z Politechniki Warszawskiej testował różne tryby pracy PW-Sata, co jest jednym z celów tego projektu. Satelita pracował prawidłowo i wówczas wydawało się, że jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą powinno dojść do rozwinięcia ogona PW-Sata. Tak się nie stało – okazało się, że w trakcie pierwszych prac z PW-Satem zużyto dużą ilość zgromadzonej w bateriach satelity energii.

W maju pojawiła się informacja, że ponowione zostaną próby otwarcia ogona satelity. Niestety, w kolejnych tygodniach ta operacja się nie powiodła. Aktualnie (11 października 2012) PW-Sat wciąż przebywa na orbicie bez rozłożonego ogona. Satelita działa, aczkolwiek jest dość poważny problem z systemem komunikacji, który prawdopodobnie jest błędem w sprzęcie (pojawiły się podobne awarie u innych użytkowników tego sprzętu). Ten problem bardzo ogranicza możliwości komunikacyjne z PW-Satem. Niebawem zostaną opublikowane instrukcje dla radioamatorów – być może dzięki nim uda się rozłożyć ogon PW-Sata – są zatem jeszcze pewne szanse na osiągnięcie tego celu misji.

Obecnie misja PW-Sat spełniła w całości 4 z 7 założonych celów wyprawy. Piąty cel został częściowo wypełniony. Jest zatem oczywiste, że misja PW-Sat, pomimo trudności, już w tej chwili może być uznana za duży sukces. Na podstawie zdobytych doświadczeń – tych pozytywnych jak i negatywnych – możliwe będzie przeprowadzenie kolejnych zaawansowanych projektów. Niedawno Politechnika Warszawska przesłała wniosek na misję PW-Sat 2 do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która zbierała propozycje małych misji typu CubeSat. Był to jeden z dwóch trzech (edycja – źródło to komentarz poniżej tego artykułu) przesłanych polskich projektów CubeSatowych do ESA.

(IAC 2012, Maciej Urbanowicz)

Maciej Urbanowicz na IAC 2012 - prezentacja o PW-Sat / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.net 

Comments are closed.