Podsumowanie spaceru kosmicznego EVA-18

0

30 sierpnia 2012 roku, o godzinie 14:16 CEST na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyszło dwoje astronautów z pakietem zadań do wykonania. Na skutek problemów z jednym z nich wyjście trwało niecałe 2 godziny więcej niż planowano. W najbliższym czasie wymagane będzie także przeprowadzenie kolejnego spaceru, który poprawi zachwianą sytuację energetyczną Stacji ISS.

Amerykański spacer kosmiczny EVA-18 rozpoczął się zgodnie z planem o godzinie 14:16 CEST. Na zewnątrz Stacji ISS wyszli Akihiko Hoshide oraz Sunita Williams (astronauci z JAXA i NASA). Głównym celem spaceru była wymiana modułu MBSU nr 1 (Main Bus Switching Unit), będącego elementem sieci energetycznej Stacji ISS. Operatorzy nie mieli kontroli i możliwości odczytu diagnostycznego z tego urządzenia od około 8-9 miesięcy, jednak jednostka w dalszym ciągu przepuszczała zasilanie.

Uszkodzony MBSU nr 1 został odłączony i przetransportowany na jedną z kilku dostępnych na Stacji ISS zewnętrznych platform sprzętowych. Na tym etapie wszystko szło zgodnie z planem, może prócz zaobserwowania przez Williams pewnej ilości metalowych opiłków, które powstały najprawdopodobniej podczas odkręcania śrub mocujących MBSU nr 1 do podstawy. W dalszej części spaceru podjęta została nowa, zastępcza jednostka MBSU z platformy sprzętowej ESP-2 (External Stowage Platform).

Problem zaczął się w momencie próby przytwierdzenia nowej jednostki do podstawy umieszczonej na module kratowniczym S0. Pomimo stosowania różnych technik instalacji oraz trybów pracy wiertarki PGT (Pistol Grip Tool) Aki Hoshide nie był w stanie dokręcić dłuższej śruby mocującej (H2) do końcowego położenia.

W międzyczasie Sunita Williams zakończyła swoje zadanie, które polegało na przeciągnięciu dwóch linii zasilających od modułu łącznikowego PMA-1 do konektorów mieszczących się wewnątrz kratownicy S0. W przyszłości te linie zasilające (po dalszym ich przeciągnięciu od modułu PMA-1) będą dostarczały energię elektryczną, produkowaną przez główne panele fotowoltaiczne Stacji ISS, do rosyjskich modułów Zwiezda oraz jeszcze nie dostarczonego MLM (Multipurpose Laboratory Module).

Ostatecznie było to jedyne wykonane zadanie z zaplanowanych trzech o najwyższym priorytecie. Problem z instalacją nowej jednostki MBSU spowodował konieczność zaniechania wymiany uszkodzonej kamery na manipulatorze CanadArm2. Ponadto menedżerowie liczyli przed spacerem na wykonanie przynajmniej jednego zadania dodatkowego – instalacji osłony termicznej na module łącznikowym PMA-2.

Na skutek nie dokończenia prac z instalacją jednostki MBSU sytuacja energetyczna Stacji ISS nie jest najlepsza, chociaż jak na razie wszystkie krytyczne systemy są w ciągłym stopniu zasilane. Obecna sytuacja nie może być jednak w dłuższym stopniu utrzymywana, zatem w najbliższym czasie przeprowadzony zostanie najprawdopodobniej dodatkowy spacer kosmiczny. Grafik związany z wydarzeniami na Stacji ISS jest dość napięty – 6 września nastąpi odcumowanie statku transportowego HTV-3, troje osób z obecnej załogi wraca na Ziemię 16 września (m.in. Joe Acaba, który przedwczoraj obsługiwał manipulator CanadArm2), a 25 września nastąpi planowe odcumowanie europejskiego statku ATV-3. Można się zatem spodziewać, iż dodatkowy spacer kosmiczny wykonany zostanie przed tymi wydarzeniami.

Obecnie produkcja energii elektrycznej odbywa się na poziomie 75%. Panele fotowoltaiczne 1A i 1B nie dostarczają energii, ładując jedynie swoje akumulatory. Sytuacja wymaga teraz dość rozważnego dystrybuowania energią, uważając na możliwość przeciążenia sieci. Oznacza to konieczność balansowania obciążeniem, co może wiązać się z przenoszeniem niektórych zaplanowanych działań urządzeń na inne dni. Menedżerowie zapewniają jednak, iż w związku z tą sytuacją nie powinien zostać przerwany żaden z toczących się eksperymentów naukowych.

(NASA)Przedstawienie problemu z wkręceniem śruby na modelach podczas konferencji prasowej. Po lewej stronie element znajdujący się po stronie podstawy dla urządzenia na kratownicy S0, natomiast po prawej widoczna śruba w MBSU / Credits: NASA, NSFUrządzenie czyszczące (dmuchające gazowym azotem) wykorzystane w czasie spaceru kosmicznego EVA-18 do oczyszczenia powierzchni z opiłków metalu / Credits: NASA, NSFLokalizacja stanowiska dla modułu MBSU nr 1 na kratownicy S0. Na zdjęciu zaznaczone także miejsce skąd podjęto zastępczy moduł MBSU (jeden z dwóch zapasowych dostępnych na ISS) / Credits: NASA

Comments are closed.