Roszady w Kennedy Space Center

0

W porcie kosmicznym Kennedy Space Center (KSC) trwają prace nad wycofaniem ze służby dwóch pozostałych na Florydzie promów kosmicznych. Dzisiaj (16.08.2012) doszło do zamiany miejsc pobytu wahadłowców Atlantis i Endeavour, z których ten drugi w przyszłym miesiącu odbędzie podróż do Kalifornii.

Komputery pokładowe promu kosmicznego Endeavour zostały wyłączone po raz ostatni 11 maja o godzinie 15:58 CEST. Ładownię tego statku kosmicznego zamknięto 19 czerwca, natomiast repliki silników głównych zainstalowane zostały 11-13 lipca. W przygotowaniu do podróży na drugie wybrzeże Stanów Zjednoczonych na tylną część wahadłowca nałożona została 6 sierpnia dedykowana osłona aerodynamiczna. Dostęp do przedziału załogowego zamknięto 4 dni później.

Dzisiaj, tj. 16 sierpnia 2012 r., Endeavour został wytoczony z hangaru OPF-2 (Orbiter Processing Facility) w celu zamiany miejsca pobytu z bliźniaczym promem Atlantis, który od końca czerwca przechowywany był w hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building).

{youtube}oEtgJzEYh34{/youtube}
Materiał wideo przestawiający spotkanie promów kosmicznych Atlantis i Endeavour w czasie operacji zamiany ich miejsc pobytów (16.08.2012) / Credits: youtube.com, Gabriel Salas Jr.

Operacje zamiany miejsc są konieczne z uwagi na tylko jedną zatokę hangaru OPF dostępną do przeprowadzania niezbędnych prac nad przygotowywaniem promów kosmicznych do ich „emerytury”. Teraz, po zakończeniu dzisiejszych manewrów, Endeavour wystawiony jest na widok zwiedzających VAB w oczekiwaniu na wylot do Los Angeles.

Obecny plan zakłada rozpoczęcie ostatnich przygotowań do wylotu promu Endeavour 14 września, kiedy to maszyna wytoczona zostanie na płytę lotniska. Tam przeprowadzona zostanie operacja umieszczenia wahadłowca na grzbiecie samolotu SCA (Shuttle Carrier Aircraft), będącego zmodyfikowaną wersją samolotu Boeing 747. Wylot z portu KSC planowany jest na 17 września, natomiast przybycie na Międzynarodowe Lotnisko w Los Angeles na 20 września.

Szczegóły dotyczące przystanków na trasie do Kalifornii oraz przelotu nad różnymi miejscami Los Angeles, tak samo jak uczyniono z wahadłowcem Discovery nad Nowym Jorkiem, wciąż pozostają nieujawnione. Pewne jest, iż po wylądowaniu prom kosmiczny Endeavour zostanie zdjęty z samolotu SCA, a następnie na blisko miesiąc umieszczony w hangarze United Airlines. Na 12-13 października zaplanowano uroczystą paradę w czasie której zasłużony statek kosmiczny przemieszczony zostanie do docelowego miejsca swojego pobytu – California Science Center.

Prom kosmiczny Atlantis będzie natomiast w przeciągu najbliższych miesięcy przechodził proces przygotowania do wystawienia w części Visitor Complex portu kosmicznego KSC.

(NASA)

Comments are closed.