Rosjanie na Księżycu w 2018 roku?

0

Xinhua informuje, że Rosja rozpoczęła budowę załogowego statku od misji księżycowej.

Rosja rozpoczęła budowę załogowego statku kosmicznego na potrzeby misji księżycowej, poinformował w zeszłym tygodniu dyrektor rosyjskiego Centralnego Instytutu Badawczego Budowy Maszyn, Gienadij Rajkunow. Pierwsze testy bezzałogowe mają odbyć się w 2015 roku, a pierwsze loty załogowe w 2018 roku.

Rajkunow zdradził, że konstrukcja ma mieć możliwość startu z i lądowania na Księżycu, pracy jako statek transportowy i moduł serwisowy innych statków kosmicznych. Ma to być zupełnie nowy system transportowy wspierający misje księżycowe.

Dyrektor powiedział także, że przyszłość rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie zależała od postępów w narodowym programie księżycowym. Według niego “niezbędne jest określenie głównego kierunku rozwoju kosmonautyki załogowej. Obecna strategia przewiduje skupienie się na załogowych lotach na Księżyc, z budową bazy na jego powierzchni włącznie”.

Na salonie lotniczym w Farnborough szef Zakładów im. Ławoczkina, Wiktor Chartow, powiedział, że Rosja musi “powrócić na Księżyc w 2015 roku z radzieckim rozmachem, aby udowodnić wszystkim i sobie samej, że pamięta o możliwościach i dokonaniach Związku Radzieckiego”. Ponowna eksploracja Księżyca ma być krokiem w kierunku załogowych lotów na Marsa.

Komentarze ze strony społeczności astronautycznej są dość sceptyczne. W ostatnich miesiącach stało się jasne, że nastąpiły opóźnienia w pracach nad następcą kapsuły Sojuz – pojazdu PTK NP, którego pierwszy lot załogowy może nie odbyć się w tej dekadzie. Ponadto, co kilka miesięcy przedstawiane są nowe, często bardzo odmienne, plany rosyjskiej eksploracji kosmosu – celami wymiennie są planetoidy, Księżyc i Mars. Dlatego do rosyjskich zapowiedzi warto podchodzić z dużą ostrożnością.

Comments are closed.