Udany start rakiety CZ-3C z satelitą Tianlian-1C

0

Dwudziestego piątego lipca nastąpił udany start chińskiej rakiety CZ-3C z satelitą Tianlian-1C na pokładzie. Był to pierwszy chiński start od czasu załogowej misji Shenzhou-9.

Do startu doszło 25 lipca o godzinie 17:43 CEST. Start odbył się z ośrodka Xichang Satellite Launch Centre południowych Chinach. Na pokładzie rakiety znalazł się Tianlian-1C, będący trzecim satelitą systemu przekazu danych.

Satelita Tianlian-1C (inna nazwa to Tianlian-I03)  ma masę około 2100 kg, z czego około 220 kg przypada na istrumenty. Ten satelita bazuje na platformie DFH-3, którą Chiny wykorzystały już w wielu innych misjach bezzałogowych. Żywotność Tianlian-1C została zaplanowana na osiem lat. Wraz ze startem Tianlian-1C, trzeciego satelity systemu przekazu danych, Chiny uzyskały możliwość globalnego dostępu i przekazu danych, także dla pojazdów znajdujących się na orbicie oraz rakiet w trakcie wznoszenia. Ten system w pewnym sensie jest odpowiednikiem amerykańskiego TDRSS (Tracking and Data Relay Satellite System).

Start rakiety CZ-3C był pierwszym chińskim startem od 15 czerwca, kiedy to na pokładzie rakiety CZ-2F wyniesiono trzech tajkonautów do misji Shenzhou-9.

(PFA, NSF, Xinhua)

Comments are closed.