Kolejne testy silnika J-2X

0

Trwają testy silnika J-2X oraz jego elementów dla projektowanego obecnie górnego stopnia nowej, ciężkiej rakiety SLS (Space Launch System), budowanej przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy przeprowadzono kilka testów.

Ostatni test silnika J-2X przeprowadzono na stanowisku testowym A-2 w ośrodku Stennis Space Center 13 lipca 2012 roku. Odpalenie, o długości 550 sekund, ponownie dostarczyło wielu krytycznych danych nt. pracy jednostki. Był to pierwszy test tego silnika w pełnym wymiarze czasowym z zamontowaną dyszą, która wpływa zauważalnie na poprawę osiągów.

{youtube}Dg_NHXJL-Ag{/youtube}
Nagranie przedstawiające test silnia J-2X (13 lipca 2012 roku) / Credits: youtube.com, SpaceFellowship

Operatorzy uzyskali dane dotyczące pracy silnika na symulowanej wysokości 15,24 km. Dodatkowo manipulowano wartością ciśnienia, pod jakim dostarczano paliwo do silnika na początku jego pracy, sprawdzając w ten sposób reakcję jednostki na tego typu działania.

Wcześniejszy test silnika J-2X, trwający 260 sekund, przeprowadzono 13 czerwca.

{youtube}5tauyOPn9NI{/youtube}
Nagranie przedstawiające test silnia J-2X (13 czerwca 2012 roku) / Credits: youtube.com, SpaceFellowship

Z kolei 8 czerwca przeprowadzony został najdłuższy, jak do tej pory, test systemu napędowego silnika (tzw. J-2X Powerpack Test), który trwał 1150 sekund. Było to najdłuższe odpalenie jakie przeprowadzono na stanowisku testowym A (i jednocześnie najdłuższe w ogóle dla J-2X).

Na system napędowy (“powerpack”) składa się wiele współgrających ze sobą komponentów, umieszczonych na szczycie silnika J-2X. Zalicza się do nich m.in. generator gazu, turbopompy utleniacza i paliwa, oraz towarzyszące przewody i zawory. „Powerpack” zapewnia działanie komory spalania, która z kolei generuje ciąg. Poprzez usunięcie m.in. komory spalania, iniektora oraz dyszy, inżynierowie są w stanie lepiej przetestować machinę systemu napędowego.

Test systemu napędowego pozwolił określić różne parametry pracy turbopomp paliwa i utleniacza, co może w przyszłości posłużyć jako wzorzec w okresie użytkowania jednostki oraz określić maksymalny czasu serwisowania. Inżynierowie zebrali także istotne dane nt. ilości dostarczanego paliwa i utleniacza do „powerpack’a”.

Poprzednie, rekordowe pod względem długości, odpalenie na stanowisku testowym A w ośrodku Stennis przeprowadzone zostało w sierpniu 1989 roku, kiedy testowano silnik główny promu kosmicznego (SSME). Test trwał wtedy 1075 sekund. Pomimo tego sąsiednie stanowisko testowe (B) wciąż utrzymuje rekordowo długi czas odpalenia testowanej jednostki (ponad 2000 sekund).

Silnik J-2X rozwijany jest przez firmę Pratt & Whitney Rocketdyne dla ośrodka Marshall Space Flight Center agencji NASA. Jest to pierwsza rozwijana od 40 lat jednostka, mająca spalać płynny wodór i tlen, która będzie dedykowana wynoszeniu misji załogowych.

(NASA)

Comments are closed.