Pierwsza włoska astronautka poleci w kosmos

0

Samantha Cristoforetti z korpusu astronautów ESA została wybrana do długoterminowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2014 roku.

Samantha Cristoforetti będzie pierwszą Włoszką, która znajdzie się w kosmosie. Do misji na ISS wystartuje z kosmodromu Bajkonur na pokładzie rosyjskiego statku załogowego Sojuz. Na Stacji będzie przebywała od 6 do 7 miesięcy.

Cristoforetti urodziła się w 1977 roku w Mediolanie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem. Studiowała w Bolzano, Trytencie, Monachium, Tuluzie i Moskwie. Ukończyła również Akademię Lotniczą w Pozzuoli, stając się pierwszą Włoszką ze stopniem oficerskim we Włoskich Siłach Powietrznych. Ma uprawnienia do lotów na sześciu typach samolotów wojskowych. Dotychczas spędziła w powietrzu 500 godzin.

Zna pięć języków: włoski, angielski, francuski, niemiecki i rosyjski.

Została wybrana do korpusu astronautów ESA w 2009 roku, wraz pięcioma pozostałymi rekrutami. Należeli do nich: Timothy Peake (Wielka Brytania), Andreas Mogensen (Dania), Alexander Gerst (Niemcy), Luca Parmitano (Włochy) i Thomas Pesquet (Francja). Alexander i Luca polecą na długoterminowe misje na ISS w 2013-2014 roku.

Podstawowy program szkoleniowy astronautów ukończyła w listopadzie 2010 roku. Obecnie jej program treningowy obejmuje prace w rosyjskim statku Sojuz, obsługę systemów stacji ISS oraz sterowanie systemami robotycznymi.

(ESA)

Comments are closed.