Przemysł lotniczy w Polsce

0

W Instytucie Lotnictwa w Warszawie 13. października 2011 roku odbyła się konferencja dotycząca innowacyjności sektora lotniczego w Polsce. W konferencji brali udział przedstawiciele zarówno przemysłu jak i nauki oraz instytucji badawczych.

W czasie konferencji omawiano sytuację lotnictwa w Polsce, przedstawiono raport na temat innowacyjności lotnictwa oraz wręczono nagrody dla najbardziej innowacyjnych firm. Lista firm znajduje się na stronie konferencji.

W zwięzły i treściwy sposób sytuację lotnictwa w Polsce przedstawiała Pani Justyna Janik której artykuł zamieszczamy poniżej.

Przemysł lotniczy w Polsce

W Polsce, podobnie jak i w innych krajach, sektor lotniczy jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Intensywność nakładów na badania i rozwój firm lotniczych w Polsce należy do największych na świecie. Przedsiębiorstwa współpracują z uczelniami i ośrodkami badawczymi w kraju i zagranicą. W Polsce produkowane są śmigłowce, samoloty ultralekkie, małe samoloty, szybowce, samoloty bezzałogowe. Firmy lotnicze w Polsce tworzą sieć poddostawców dla światowych producentów  samolotów. Charakterystyczne jest również skupienie przedsiębiorstw w 4 ośrodkach i związane z tym powstanie klastrów lotniczych. Tworzone inicjatywy klastrowe mają zasięg międzynarodowy.

Najwięcej firm lotniczych położonych jest w Polsce południowo-wschodniej (województwo podkarpackie), to tzw. Dolina Lotnicza. Ważnymi ośrodkami są również Bielsko-Biała, Kalisz i Warszawa. Tutaj też powstały inicjatywy klastrowe.: Śląski Klaster Lotniczy, Sieć Porozumienia Lotniczego “AVIA – SPLot”, Mazowiecki Klaster Lotniczy Aviation Mazovia, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego “Wielkopolski Klaster Lotniczy”.

Stowarzyszenie Dolina Lotnicza realizuje razem z Uniwersytetem Słowackim w Żylinie projekt “Rozwój i promocja transgranicznego polsko-słowackiego klastra lotniczego”. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego “Dolina Lotnicza”. Całkowita wartość projektu wynosi 44766 €, kwota dofinansowywana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 38051 €.

Na Śląsku jest duże skupienie firm produkujących samoloty ultralekkie, kompozyty węglowe i polimerowe nie tylko dla przemysłu lotniczego. Szybowce ze Śląska zdobyły światową sławę. Pomogły w tym sukcesy sportowe, m. in. Jerzy Makula zdobył Mistrzostwo Świata w Venlo (Holandia), latając na Foxie (wyprodukowanym przez Zakłady Lotnicze Margański&Mysłowski z Bielska Białej). Ponad 90% pilotów biorących udział w akrobacjach szybowcowych lata na szybowcach wyprodukowanych przez Zakłady Lotnicze Margański&Mysłowski. W 2001 roku rozpoczęto tam prace nad nową konstrukcją lotniczą – dwusilnikowym dyspozycyjnym samolotem EM-11 “Orka”, który zdobył 2 nagrody: Wzór Roku 2006 – nagrodę specjalną ministra gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę oraz Dobry Wzór 2006 – za szczególne walory wzornicze.

Inne firmy Śląskiego Klastra Lotniczego produkujące i remontujące szybowce to: Allstar PZL Glider (szybowce SZD-50-3 Puchacz, SZD-51-1 Junior, SZD-55-1, SZD-59 Acro), Zakłady Szybowców Jeżów (naprawy szybowców), Zakłady Lotnicze 3Xtrim (produkcja samolotów ultralekkich Moskito, Eol, 3Xtrim), Remos sp. z o. o. Wytwórnia Konstrukcji Lekkich (produkcja samolotów ultralekkich Eol 2), Nowak Serwis Zakład Naprawczy Sprzętu Lotniczego (przeglądy i naprawa szybowców), Biuro Projektowe B Bogumił Bereś (m. in. produkcja wysokowyczynowego szybowca SZD-56-1 “Diana” ale również projektowanie i produkcja konstrukcji kompozytowych zbrojonych włóknami szklanymi, węglowymi i aramidowymi o wysokich parametrach technicznych), WIRKK Serwis Szybowców (naprawa szybowców i motoszybowców).

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego “Wielkopolski Klaster Lotniczy” powstało z inicjatywy czterech firm przemysłu lotniczego skupionego w Kaliszu: Pratt & Whitney Kalisz Sp. z o.o. (produkcja silników turbośmigłowych, turbowentylatorowych i tutbowałowych do samolotów biznesowych, komunikacji lokalnej oraz śmigłowców), Vac Aero Kalisz Sp. z o.o. (działalność usługowa w zakresie lotniczych procesów specjalnych), Meyer Tool Poland Sp. z o.o. (obróbka aparatów kierujących silników lotniczych wykonywanych z wysokostopowych, żaroodpornych i trudnoobrabialnych materiałów) oraz WSK “PZL-Kalisz” (największe przedsiębiorstwo lotnicze na terenie wielkopolski i inicjator klastra, produkcja silników lotniczych).

Mazowiecki Klaster Lotniczy AVIATION MAZOVIA powstał w celu wspieranie rozwoju przemysłu małych i średnich przedsiębiorstw lotniczych. Należy do Europejskiego Zrzeszenia Klastrów Lotniczych – EACP.

Wśród firm produkujących samoloty bezzałogowe jest firma z Ożarowa Mazowieckiego WB Elektronics (bsl FlyEye), Firma Eurotech sp. z o. o. z Mielca („MJ-7 Szogun” powietrzna platforma bezzałogowa UAV). Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych opracował bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania “Koliber”, lekki bezzałogowy samolot obserwacyjny “Nietoperz”, które można było zobaczyć podczas pokazów Bezzałogowych Statków Powietrznych rodzimej produkcji. Prezentacja odbyła się na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim 12 lipca 2011 r.

Przemysł lotniczy w Polsce ma liczne powiązania ze światowymi firmami lotniczymi. Swoje odziały w Wielkopolsce otworzyły m. in. Meyer Tool – amerykański producent części dla przemysłu lotniczego,  Sandvik – szwedzki producent narzędzi skrawających, stali kwasoodpornej, materiałów elektrooporowych i taśm transporterowych, Pratt & Whitney Canada – wiodący na świecie lider w produkcji silników, Vac Aero International – Kanada.

W Polsce południowo-wschodniej mamy inwestycje UTC (USA) i należący do niej Sikorski Aircraftm i Hamilton Sundstrand, Augusta Westland (Włochy), MTU Aero Engines (Niemcy), Hispano-Suiza (Grupa Safran), Goodrich (USA).

Polskie przedsiębiorstwa kooperują z przemysłem lotniczym na całym świecie, projektując i produkując części do najnowszych wersji samolotów pasażerskich (m. in. Airbusa i Boeinga). Duże jest również zainteresowanie przemysłem lotniczym ze strony kapitału zagranicznego, który tworzy inwestycje typu green field oraz inwestuje w już istniejące przedsiębiorstwa. Tworzy się sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które dostarczają komponentów dla przemysłu lotniczego. Rozwija się współpraca międzynarodowa.

Z raportem można zapoznać się na stronie http://www.innovation-in-aviation.pl/.

Autor: Justyna Janik

Artykuł został opublikowany 13 października 2011 w publikacji „Firmy Innowacyjne Sektora Lotniczego” oraz na portalu www.kataloglotniczy.pl

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Pani Justynie Janik za przesłanie artykułu.

 

Dr inż. Witold Wiśniowski - dyrektor Instytutu Lotnictwa. Credits: Ela Zocłońska

Dr Fred Gault, profesor w UNU-MERIT.  Credits: Ela Zocłońska

Od lewej: Daniel Sztandera (wice-prezydent Kalisza), Stanisław Sienko (wice-prezydent Rzeszowa), Tadeusz Baczko (PAN), Witold Wiśniowski (dyrektor Instytutu lotnictwa) w czasie dyskusji nad znaczeniem transportu lotniczego dla rozwoju Polski. Credits: Ela Zocłońska

Magdalena Oleksy, Artur Łukasik - przedstwiciele Studenckiego Koła Astronautycznego. Na stole: Scope, PW-Sat i Amelia. Credits: Ela Zocłońska

Comments are closed.