Start chińskiego satelity wojskowego Zhongxing-2A

0

O 17:56 czasu polskiego z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta nośna CZ-3B z taktycznym satelitą Zhongxing-2A znanym również jako Chinasat-2A. Satelita wyniesiony został na geostacjonarną orbitę transferową.

Tuż po starcie amerykański USSTRATCOM zlokalizował następujące parametry orbity nowego obiektu: 207,1 x 35786,9 km o inklinacji 27,09 stopni.

Satelita Zhongxing-2A (Chinasat-2A) zbudowany został w oparciu o platformę DFH-4 przez China Great Wall Industry Corporation. Jego szacunkowa masa wynosi 5200 kg. Z oczywistych przyczyn większość szczegółów technicznych na temat chińskich satelitów militarnych nie jest znana.

Wyniesiony w dniu wczorajszym ładunek jest pierwszym egzemplarzem serii satelitów militarnych Shentong drugiej generacji. Chiny wykorzystują jeszcze satelity militarne typu Fenghuo, które również zapewniają bezpieczny transfer danych oraz komunikację głosową siłom zbrojnym tego państwa.

Rakieta Długi Marsz 3B (Chang Zheng-3B) jest najmocniejszą rakietą, jaką obecnie dysponuje Państwo Środka. Rakiety dodatkowe, pierwszy oraz drugi stopień rakiety CZ-3B napędzane są mieszanką niesymetrycznej dimetylohydrazyny (UDMH) oraz czterotlenku azotu (N2O4), które są paliwami „łatwoprzechowywalnymi”. Trzeci stopień rakiety napędzany jest z kolei paliwami kriogenicznymi – płynnym wodorem (LH2) oraz płynnym tlenem (LOX).

Wczorajszy start był 163. pomyślnym wyniesieniem rakiety przez Chiny (spośród których wszystkie wykonane zostały przez egzemplarze z rodziny Długi Marsz). Jednocześnie był to ósmy udany chiński start w 2012 roku, a piąty z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan – miejsca wystrzeliwania chińskich ładunków na orbity geosynchroniczne.

(NSF)

Comments are closed.