Obserwatorium astronomiczne w Kamieńcu k. Gliwic

0

Należące do PTMA Gliwice Szkolne Obserwatorium Astronomiczne im. Jana Śniadeckiego przy Zespole Szkół w Kamieńcu to obiekt zbudowany z myślą o dostępności dla wszystkich miłośników astronomii pragnących zobaczyć i doświadczyć, jak wygląda i pracuje prawdziwe astronomiczne obserwatorium od środka. Od pewnego czasu zaczęło ono przechodzić szereg prac remontowych.

{jathumbnail off}

Obserwatorium w Kamieńcu  /  Credit – A. Kurek

Nie zapominając o podstawowym zadaniu obiektu, od tego czasu próbowaliśmy swoich sił w pomiarach, instalowaliśmy dodatkowy sprzęt oraz na różne inne sposoby zwiększyliśmy możliwości obserwatorium, które obecnie jest gotowe do pracy. Nasze pierwsze próby pomiarów nauczyły nas nowych rzeczy: uczuliły na granice możliwości montażu, granice zasięgu, użycie odpowiednich filtrów, dobór czasu ekspozycji, co dokumentujemy w zarejestrowanych przebiegach. Kosmetyki danych dokonywaliśmy zwykle w MuniPack oraz w IRAFie.

Dotychczasowy sprzęt to:

 • Montaż HEQ-5
 • Chłodzona kamera Atik 383 L+
 • Teleskop achromatyczny SW 120/600 oraz SW 80/400 jako guider (kamera QHY5)
 • Kopuła ręcznie sterowana.

Dodatkowo obserwatorium zostało wyposażone w sprzęt komputerowy umożliwiający sterowanie oraz obróbkę danych już podczas prowadzenia badań – na parterze umieściliśmy stanowisko z monitorem, klawiaturą oraz myszą. Dzięki temu możemy łatwo i wygodnie sterować teleskopem bez zbędnego zaświetlania górnego piętra.
Dzięki funduszom z projektu prowadzonego przez Adama Popowicza z Politechniki Śląskiej planowany jest zakup nowego sprzętu, możliwego do wykorzystania w obserwatorium:

 • Kamera ATIK 11000M
 • Elektronicznie sterowane koło filtrowe
 • Filtry fotometryczne U B V R I
 • Siatka dyfrakcyjna Star Analyser do prób ze spektroskopią.

Niektóre wyniki z okresu fazy przed gotowością. Jako cele obraliśmy gwiazdy proponowane do obserwacji na liście przygotowanej przez obserwatorium astronomiczne na górze Suchora. Wyniki głównie opisują proces uczenia się obsługi sprzętu oraz jego działania w praktyce, jak i możliwych problemów:

HW Vir – widoczne przerzucenie się montażu teleskopu na przeciwną stronę nieba – wynika to ze sposobu, w jaki pracują montaże podobne do naszego:

Gwiazda HW Vir / Credit - A. Popowicz

 

 

RU Umi – zbyt długi czas ekspozycji – nastąpiło przelanie studni pikseli kamery CCD:

Gwiazda RU Umi / Credit - A. Popowicz

 

VV Boo – zła interpretacja czasu minimum (różnica +1h):

Gwiazda VV Boo / Credit - A. Popowicz

 

 

Sprawdziliśmy także, jak głębokie obiekty możemy fotografować – obraliśmy za cel kwazary:

3C 273 ( z=0,158; MV=12,9; dystans 2,4 mld lat świetlnych ) – bardzo dobrze widoczny:

Kwazar 3c 273 / Credit - A. Popowicz

Twin quasar ( z=1,41; MV=16,7; odległość 7,8 mld lat świetlnych ) – praktycznie na granicy możliwości naszego nieba:

Kwazar

 

 

Śledzimy również jasność supernowej typu 2P 2012aw w pobliskiej galaktyce spiralnej M95. Pomiary dokonywane były dla filtru w standardzie Johnsona V i raportowaliśmy je w AAVSO (krzyżykiem zaznaczone nasze pomiary):

Krzywa supernowej

 

Mgr Aleksander Kurek
Mgr inż. Adam Popowicz, Pol. Śl.

 

Mgr inż. A. Popowicz przy sprzęcie / Credit - A. Popowicz
Mgr inż. A. Popowicz przy sprzęcie  /  Credit – A. Popowicz

 

Korzystając z okazji, pragniemy zaprosić wszystkich miłosników astronomii do wstąpienia w szeregi naszego stowarzyszenia:
http://www.ptma.pl/czlonkowstwo.htm.

Comments are closed.