Zbliżający się kolejny lot północnokoreańskiej rakiety?

0

Czy w najbliższych tygodniach Korea Północna znów przeprowadzi test rakiety dalekiego zasięgu lub orbitalnej? W kilka dni po nieudanym locie rakiety Unha-3 pojawiła się informacja, że przygotowywana jest kolejna rakieta do startu.

Trzynastego kwietnia 2012 roku odbył się nieudany start północnokoreańskiej rakiety Unha-3. Była to już czwarta próba umieszczenia własnego satelity na orbicie. Po starcie wydawało się, że Korea Północna dopiero za dwa-trzy lata dokona kolejnej próby rakietowej.

Okazuje, że już niebawem, w perspektywie kilku tygodni może dojść do kolejnej próby rakietowej. Dwudziestego kwietnia pojawiła się informacja, że zwiad satelitarny Korei Południowej zarejestrował dwie północnokoreańskie rakiety nośne, które zostały dostarczone na stanowisko startowe pod koniec marca. Z dostępnych informacji wynika, że rakieta jest tej samej konstrukcji, bazującej na rakiecie Taepodong-2.

W tej chwili brak dodatkowych informacji na temat możliwego kolejnego startu północnokoreańskiej rakiety. Nie wiadomo, czy byłby to test balistyczny czy kolejna próba umieszczenia satelity na orbicie. Jeśli rzeczywiście Korea Północna ma zamiar przeprowadzić kolejną próbę rakietową, to prawdopodobnie na kilka lub kilkanaście dni przed startem powinno dojść do ogłoszenia startu oraz wyznaczenia stref upadku członów rakiety.

Jednocześnie północnokoreańscy naukowcy i inżynierowie zakończyli badać przyczyny nieudanego startu rakiety Unha-3. Wyniki badań nie zostały upublicznione, jednak dość szybkie zakończenie prac sugeruje, że awaria była związana z oczywistą przyczyną.

(PFA)

Comments are closed.