Załogowy Dragon o krok bliżej

0

Niedawno firmie SpaceX udało się przejść kolejny etap na drodze do stworzenia załogowej wersji swojej kapsuły Dragon.

Opisywany w niniejszym artykule test był pierwszym z zaplanowanych dwóch, tzw. “NASA Crew Test”, w ramach których astronauci agencji NASA mogą zapoznać się z kapsułą Dragon. Wzięli oni także udział w serii symulacji i testów, które obejmowały między innymi wejście i wyjście z kapsuły, zarówno w warunkach normalnych jak i w czasie zagrożenia.

Do przeprowadzenia testu użyto wersji inżynieryjnej kapsuły Dragon, wyposażonej w oświetlenie oraz makiety systemu podtrzymywania życia, kontroli środowiska, ekrany czy regały z ładunkami. Na potrzeby tych prób kapsułę wyposażono także w zestaw siedmiu siedzeń, których kształt jest indywidualnie dopasowywany do każdego astronauty. Siedzenia dostosowane są dla osób o wysokości do 194cm i wadze do 113kg.

Pierwsze spotkanie było także okazją dla inżynierów SpaceX aby usłyszeć cenne uwagi od astronautów i specjalistów z agencji NASA odnośnie kapsuły, jej ergonomii oraz sposobów poprawy poziomu użytkowania.

Zgodnie z informacją ze SpaceX wszystkie testy przebiegły pomyślnie i potwierdziły dobre przygotowanie konstrukcji kapsuły do jej użytkowania przez ludzi.

(SpaceX)Model inżynieryjny kapsuły Dragon, na którym przeprowadzono testy / Credit: SpaceXWnętrze kapsuły / Credit: SpaceX

Comments are closed.