USA: cięcia również w wojsku

0

W ramach propozycji budżetu na rok 2013 administracja prezydenta USA planuje dwumiliardowe cięcia w programach wojskowych.

W niedzielę donosiliśmy o cięciach w programie eksploracji Marsa, które najpewniej doprowadzą do wycofania się USA z programu ExoMars. Tymczasem Biały Dom zaproponował również duże cięcia w niektórych nietajnych wydatkach wojskowych. Mają one spaść z 10,2 do 8 miliardów USD i dotkną również programów kosmicznych.

Departament Obrony ma zająć się podtrzymaniem istniejącego systemu wojskowych satelitów pogodowych, anulować program nowego systemu, zamknąć biuro ORS i anulować Space Test Program Sił Powietrznych.

Operationally Responsive Space, ORS, ma siedzibę w bazie sił powietrznych Kirtland. Zostało powołane przez Pentagon w 2007 roku w celu zademonstrowania sprawnego i skutecznego organizowania misji kosmicznych z uwzględnieniem niższych kosztów i wydatków. Siły Powietrzne zapowiedziały, że postarają się przenieść osiągnięcia i doświadczenia biura na inne programy kosmiczne. W tym celu, zostaną one wdrożone do Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych USAF. Zeszłoroczny budżet ORS, ważny do września 2012, opiewa na 110 milionów USD. W ramach ORS zrealizowano misje satelitów TacSat, czy ORS-1.

Space Test Program, również z siedzibą w bazie Kirtland, ma za to otrzymać prawie 5 razy mniejszy budżet (10 zamiast 47 milionów USD). W ramach STP od 1965 roku wyniesiono na orbitę ponad 500 ładunków wojskowych. Teraz program ma zostać rozwiązany, a środki z niego przeniesiono do ważniejszych projektów.

W ramach STP ma zostać zrealizowana jeszcze jedna misja, STP-2, która przejdzie pod auspicja i finansowanie Sił Powietrznych USA. Planowana jest na lata 2014/2015.

W budżecie na 2013 roku przewidziano zakup dla Sił Powietrznych 4 rakiet Atlas V i Delta IV. Na pewno też USAF będą mogły kupić dwa kolejne satelity SBIRS GEO i dwa satelity GPS następnej generacji.

Aby propozycja budżetu stała się obowiązującą, wymaga jeszcze akceptacji Kongresu.

Zobacz też:

(SFN)

Comments are closed.