Piąty ATV pod nazwą Georges Lemaître

0

ESA wyznaczyła nazwę dla piątego automatycznego statku transportowego ATV. Będzie on nosił nazwisko Georgesa Lemaîtrea, twórcy teorii Wielkiego Wybuchu.

Statki ATV Europejskiej Agencji Kosmicznej są jednym z istotniejszych wkładów ESA w projekt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, kolejny statek otrzymał nazwisko po europejskim naukowcu, co ma podkreślać naukowe, technologiczne i kulturowe aspekty przeszłości Europy.

Nazwisko Georgesa Lemaîtrea zostało wysunięte przez delegacje belgijską i przyjętą przez radę ESA ds. programu ISS podczas obrad 14 i 15 lutego.

Georgesa Lemaîtrea, rok 1933 / Credits: public domain; Source: WikiCommonsGeorges Lemaîtrea urodził się 17 lipca 1894 roku w belgijskim Charleroi. W 1920 uzyskał tytuł doktora nauk fizycznych i matematycznych, a w 1923 otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie rozpoczął studia na angielskim Cambridge z zakresu kosmologii, astronomii i analizy numerycznej.

W 1925 roku, po dwóch latach studiów na amerykańskim Harvardzie i w MIT, wrócił do Belgii, gdzie otrzymał posadę profesora na Katolickim Uniwersytecie Leuven. Posadę tę piastował do końca kariery naukowej.

Lemaître, który jako pierwszy zastosował mechanikę kwantową w kosmologii, w 1927 roku wyznaczył rodzinę rozwiązań równań Einsteina z teorii względności. Jego rozwiązania opisywały Wszechświat rozszerzający się. Teoria ta stała się potem znana jako teoria Wielkiego Wybuchu, a przez niego samego nazwaną Hipotezą Pierwotnego Atomu.

Za swoje osiągnięcia naukowe Lemaître otrzymał od króla Leopolda III najwyższe belgijskie wyróżnienie naukowe, Nagrodę Francqui. Jego kandydaturę wspierał sam Einstein (imię twórcy teorii względności nadano statkowi ATV numer 4). W 1936 roku został członkiem Papieskiej Akademii Nauk, gdzie działał do śmieci w 1996 roku. Dożył również odkrycia mikrofalowego promieniowania tła, którego istnienie przewidział.

Wyniesienie ATV-5 planowane jest na luty 2014 roku. Zaś już 9 marca o 10:05 GMT wystartować ma ATV-3 “Edoardo Amaldi”. Jego połączenie z ISS planowane jest na 19 marca.

Zobacz też:

(ESA, Wikipedia)

Comments are closed.