Nawiązano kontakt z Goliatem

0

Udało się nawiązać kontakt z rumuńskim CubeSatem o nazwie Goliat. Ten nanosatelita został wystrzelony 13 lutego, na pokładzie rakiety Vega – tej samej, która wyniosła polskiego PW-Sata na orbitę.

Goliat to pierwszy rumuński satelita. Jest to nanosatelita typu CubeSat budowany przez Uniwersytet w Bukareszcie i Rumuńską Agencję Kosmiczną od 2005 roku. Budżet tego projektu wynosi około 400 tysięcy euro. Na pokładzie Goliata znajdą się trzy eksperymenty: AMIS (pomiar strumienia mikrometeoroidów), Dose-N (pomiar poziomu promieniowania na niskiej orbicie wokółziemskiej) oraz kamera 3MPix o przewidywanej rozdzielczości około 21×28 metrów.

Start Goliata – oraz sześciu innych CubeSatów (w tym i polskiego PW-Sata) – nastąpił 13 lutego o godzinie 11:00 CET. Około 70 minut po starcie nastąpiło uwolnienie CubeSatów, w tym i Goliata. Niestety, pierwsze sygnały nadawane z Goliata były bardzo słabe – nie udało się ich zdekodować ani też wysłać komend. Przez kolejne dni sytuacja się nie zmieniała – a rumuńskie media zaczęły już spekulować, czy misja pierwszego rumuńskiego satelity zakończy się przedwcześnie.

Dopiero 18 lutego udało się odebrać silny sygnał od Goliata. Sygnał był silny, ciągły i udało się go zdekodować. W momencie nadania sygnału Goliat miał odpowiednie warunki oświetleniowe – tzn. jego baterie słoneczne wytwarzały prąd wystarczający do operacji komputera pokładowego i systemu komunikacji.

W tej chwili nie jest do końca pewne, co było przyczyną kilkudniowych problemów Goliata. Spekuluje się, że mogło dojść do rozładowania baterii, przejścia komputera pokładowego w tryb “safe-mode” i następnie rozpoczęcia ładowania. Jednocześnie pojawiły się głosy, że Goliat – wytworzony przy współudziale studentów i przy wykorzystaniu “pół-profesjonalnych” komponentów (jak większość CubeSatów) – może być nieprawidłowo zbudowany, co doprowadziło do problemów w komunikacji. Prawdopodobnie więcej informacji na temat stanu Goliata będzie znanych za kilka dni, po kilku udanych sesjach łączności z tym rumuńskim CubeSatem.

(Zespół Goliata)

Comments are closed.