Pierwsze kontrakty na starty Vegi

0

Arianespace podpisała kontrakty na pierwsze komercyjne starty rakiety Vega. Nowa rakieta wyniesie satelity GMES: Sentinel-2 i Sentinel-3.

Trwają przygotowania do pierwszego startu rakiety Vega z Gujańskigo Centrum Kosmicznego. Wśród pierwszych wyniesionych nią statków będzie pierwszy polski satelita PW-Sat.

Arianespace udało się w tym czasie zakontraktować dwa pierwsze komercyjne starty nowej rakiety. ESA, w imieniu Komisji Europejskiej, zamówiła starty dla satelitów programu Global Monitoring for Environment and Security Sentinel-2 i Sentinel-3. Starty odbędą się w latach 2014-2016.

Sentinel-3 - wizualizacjaSentinel-2 i Sentinel-3 to satelity optycznej obserwacji Ziemi, każdy mający masę ok. 1200 kg, które będą krążyły po orbicie heliosynchronicznej na wyskości 800 km.

Arianespace podpisało również kontrakt na wyniesienie satelity Measat-5B, geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego, dla operatora MEASAT Global. Start rakietą Ariane-5 odbędzie się w IV kwartale 2013 roku. Satelita powstaje w zakładach Astrium w oparciu o platformę Eurostat 3000. Czterdziestomaośmioma transponderami pasma Ku będzie obsługiwał rynek azjatycki z pozycji 91,5oE.

 

Zobacz też:

(Arianespace)

Comments are closed.