Sojuz TMA-02M wylądował

0

W Kazachstanie wylądowała kapsuła powrotna z trzema astronautami Ekspedycji 29.

O 08:26 czasu lokalnego w Kazachstanie wylądowała kapsuła powrotna statku Sojuz TMA-02M z trzema członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, tworzącymi Ekspedycją 29.: Amerykaninem Michaelem Fossumem, Japończykiem Satoshim Furukawą i Rosjaninem Siergiejem Wołkowem.

Astronauci tuż po wyjściu z kapsuły. Od lewej: Mike Fossum, Siergiej Wołkow, Satoshi Furukawa / Credits: NASAZałoganci weszli na pokład Sojuza TMA-02M o godzinie 20:41 CET. Statek odłączył się od stacji kosmicznej dzisiaj o północy czasu polskiego, po czym o godzinie 2:32 CET Wołkow włączył silniki hamujące Sojuza na 4 minuty i 16 sekund (dV = 415 km/h), dokonują tym samym deorbitacji. Dwadzieścia pięć minut później od Sojuza oddzieliła się kapsułą lądownika z astronautami.

Wejście Sojuza w atmosferę było obserwowane i nagrywane przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do lądowania doszło o 03:26 CET, około 32 minut przed wschodem Słońca. W miejscu lądowania panowały już warunki zimowe – zalegało około 15 cm śniegu. W taki sposób zakończona została misja trwająca 167 dni, 6 godzin i 12 minut od jej rozpoczęcia na początku czerwca.

Ekipy załóg poszukiwawczo-ratunkowych pojawiły się na miejscu już kilka minut po lądowaniu.

(SFN)

Comments are closed.