Zmiana Ekspedycji na ISS

0

Ponad dwie godziny temu zakończyła się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oficjalna ceremonia związana ze zmianą dowództwa. Od Scotta Kelly’ego, który wraz z dwoma kolegami powróci na Ziemię już w środę, dowództwo nad Stacją ISS przejął Dmitrij Kondratjew.

Po przeprowadzonej relokacji japońskiego statku transportowego HTV-2, którą opisaliśmy w tym artykule, w dniu dzisiejszym włazy zostały otwarte i, pobierając próbki powietrza oraz instalując systemy gaśnicze i awaryjne maski tlenowe, do wnętrza weszli Cady Coleman i Paolo Nespoli.

Nespoli spędził około 5 godzin w statku, przeprowadzając wiele zadań z listy procedur. Astronauta ESA m.in. kontynuował czynności rozładunkowe, ustalania odpowiedniego ułożenia balastu (celem zachowania określonego środka ciężkości statku), przenoszenia śmieci do wewnątrz oraz przygotowywał miejsce pod instalację niepotrzebnych platform logistycznych RSP (Resupply Stowage Platforms). Włochowi pomagali także Scott Kelly oraz Cady Coleman.

W czasie dzisiejszego dnia Scott Kelly oraz Dimitrij Kondratjew poświęcili trochę czasu na aktywność związaną z przekazaniem dowództwa. Kelly podzielił się z Rosjaninem własnym doświadczeniem z okresu dowodzenia Stacją ISS. Tradycyjna ceremonia zmiany dowództwa odbyła się o godzinie 21:45-22:05 CET przy obecności całej załogi. Tym samym na Stacji ISS rozpoczął się okres rezydowania Ekspedycji 27.

W związku z ostatnim tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi w Japonii, położone pod wodami Oceanu Spokojnego kable zapewniające komunikację pomiędzy centrum JAXA SSIPC (Space Station Integration & Promotion Center) w Tsukubie (Japonia) oraz Centrum Kontroli Misji w Houston (Teksas, USA) zostały uszkodzone, w wyniku czego nie istnieje obecnie łączność Stacji ISS z japońskim centrum. JAXA nadal planuje odcumowanie statku HTV-2 od Stacji na 28 marca, jednak do tego czasu połączenie pomiędzy Japonią a USA musi zostać naprawione. Budynek SSIPC został wskutek trzęsienia ziemi uszkodzony. Kontrolerzy japońskiej sekcji Stacji ISS oraz statku HTV-2 w tej chwili pracują w utrudnionych warunkach (możliwy jedynie podgląd na telemetrię oraz łączność głosowa).

(NASA)

Comments are closed.