Voyager 2 na zapasowych silniczkach korekcyjnych

0

4 listopada obsługa sondy Voyager 2 przełączyła go na używanie zapasowego zestawu silniczków korekcyjnych kontrolujących obrót wokół własnej osi.

Obsługa sieci łącznościowej Deep Space Network przesłała 4 listopada do sondy Voyager 2 komendę nakazującą przełączenie się statku na używanie zapasowego zestawu silniczków kontrolujących obrót. Odebrano już potwierdzenie, że statek komendę przyjął. Potwierdzenie przełączenia się dotrze na Ziemię 13 listopada.

Zmiana pozwoli sondzie na zaoszczędzenie energii potrzebnej do działania i kontynuowanie lotu do przestrzeni międzygwiezdnej. Wystrzelona w 1977 sonda Voyager 2, podobnie jak bliźniacza Voyager 1, posiada 6 par silniczków do kontroli własnego położenia w przestrzeni, 3 główne i 3 zapasowe. Voyager 2 używał do tej pory 2 z 3 par zapasowych.

Włączenie ostatniej pary zapasowej oznacza, że obsługa może wyłączyć grzałkę podgrzewającą kanały paliwowe głównego systemu silniczków, co pozwoli na zaoszczędzenie około 12 watów energii elektrycznej. Oznacza to, że nawet przy ciągłym spadku wydajności ogniwa radioizotopowego, które teraz generuje 270W energii, statek będzie mógł pracować o 10 lat dłużej.

Wyłączone z użytku silniczki były odpalane ponad 318 000 razy, zapasowe – ani razu. Voyager 1 dokonał podobnego przełączenia w 2004 roku, po 353 000 odpaleń i obecnie również wykorzystuje wszystkie trzy zestawy zapasowe.

Zobacz też:

Źródło: NASA

Comments are closed.