J-2X: pięćset sekund testu silnika

0

NASA przeprowadziła kolejny udany test ogniowy silnika J-2X. 9 listopada na platformie A-2 w Stennis Space Center, silnik mający w przyszłości stać się napędem ciężkiej rakiety nośnej (SLS), przeszedł 500 sekundowe badania. W chwili obecnej jest to najdłuższy z dotychczasowych testów zapłonu.

Silnik J-2X jest niezbędnym elementem opracowywanego Space Launch System” – stwierdził w dniu badań Dan Dumbacher, deputowany i współzarządca działu systemów eksploracji NASA. Dodał jeszcze: „Dzisiejsze testy oznaczają zbliżenie się NASA do opracowania rakiety, której ludzie potrzebują do podróży poza orbitę okołoziemską”.

Badania zapłonu w dniu 9 listopada 2011 roku przebiegły bez zakłóceń. Jest to kolejny z serii testów zmierzających do uzyskania odpowiednich certyfikatów przez konstruktorów silnika, firmę Pratt & Whitney Rocketdyne. Analiza charakterystyk pracy umożliwi inżynierom dalsze usprawnianie silnika J-2X i przygotowanie go do kolejnych badań a ostatecznie do lotu.

{youtube}MjQ0j1a9RcA{/youtube}

Credit: NASA

Oprócz testów J-2X, konstruuje się specjalne stanowisko badawcze A-3 (również w Stennis Space Center) dedykowanym na potrzeby tego silnika. W Stennis “egzamin” ze swojej pracy przejdzie także silnik RS-25D/E, który będzie zasilał pierwszy stopień SLS.

Poprzednie testy i więcej informacji o J-2X:

Testy J-2X z 28 września 2011

Lipcowe (14.07.2011) testy J-2X i podstawowe informacje

Źródło: NASA

{module [346]}

Comments are closed.