Chiny nabyły stację śledzenia w Australii

0

Chiny wynajęły od Swedish Space Corporation placówkę do śledzenia i utrzymywania łączności z satelitami w Dongara w Australii. To pierwszy taki chiński ośrodek w kraju będącym sojusznikiem USA.

Przy okazji niedawnego udanego lotu Shenzhou 8 AFP poinformowała, że Chiny posiadają w Australii placówkę śledzenia statków kosmicznych. W trakcie transmisji startu i dokowania Shenzhou faktycznie można było na ekranach centrum kontroli lotu zauważyć oznaczenie stacji śledzenia położonej na terenie tego kraju.

Stacja położona jest w Dongara, około 350 kilometrów na północ od Perth, pisze South Morning China Post, gazeta z Hong Kongu. To pierwszy tego typu obiekt chiński zlokalizowany na terytorium sojusznika USA. W Australii położone są również podobne stacje amerykańskie i europejskie, w tym amerykańsko-australijska stacja Pine Gap, położona niedaleko Alice Springs.

Prasa podkreśla, że Chiny będą bacznie przyglądać się reakcji Waszyngtonu. Xie Jingwen, zastępca głównego projektanta infrastruktury śledzenia i kierowania na potrzeby chińskiego programu lotów załogowych, powiedział nawet, że Chiny “dodały Australię do swojej globalnej sieci stacji naziemnych”. Chiny posiadają stacje naziemne w Pakistanie, Chile, Kenii i Namibii.

Fragment stacji namierzania i śledzenia Dongara / Źródło: SSCOśrodek w Dongara jest własnością Swedish Space Corporation (SSC) i został wydzierżawiony Pekinowi, który zamontował tam również swój własny sprzęt. SSC nieoficjalnie poinformowało, że przejęcie i zmiany w stacji zaakceptowali przedstawiciele władz Australii, którzy przyglądali się temu procesowi. Dzierżawy nie skomentowało jeszcze australijskie ministerstwo obrony narodowej.

Na stronach SSC przeczytać można, że stacja w Australii jest szczególnie przydatna w osiąganiu orbit o małych nachyleniach. Często bierze udział również w procedurach podnoszenia orbit satelitów geostacjonarnych oraz pierwszych nawiązaniach łączności i odbioru telemetrii.

Zobacz też:

Źródło: Space Daily, SSC

Comments are closed.