Astrium zbuduje DirecTV-15

0

EADS Astrium zbuduje dla operatora DirecTV kolejnego satelitę do bezpośrednij dystrybucji kanałów telewizyjnych, DirecTV-15.

Astrium poinformowało o zakontraktowaniu budowy satelity DirecTV-15 dla jednego z wiodących operatorów telewizji satelitarnej DirecTV.  Nowy wydajny satelita zapewni dodatkową przepustowość dla klientów domowych i biznesowych na terenie USA.

Satelita będzie oparty o platformę Eurostar 3000. Na pokładzie umieszczonych zostanie 30 transponderów pasma Ku, 24 pasma Ka i 18 w paśmie zwrotnym. Statek będzie zdolny do pracy na pięciu pozycjach na orbicie geostacjonarnej, od 99o W do 119o W, co umożliwi obsługę kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, Alaski, Hawajów czy Puerto Rico. Statek ma mieć masę ponad 6 ton. Jego ogniwa słoneczne będą produkowały 16 000 W energii elektrycznej. Oczekiwany czas pracy wynosi 15 lat.

Start satelity planowany jest na 2014 rok.

Dla Astrium jest to pierwszy kontrakt z amerykańskim operatorem. Do tej pory wszystkie satelity dla DirecTV produkowały firmy amerykańskie, jak Huges, Space Systems/Loral czy Boeing. Może to oznaczać szansę dla Astrium na większą penetrację amerykańskiego rynku geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych.

Zobacz też:

Źródło: Astrium

Comments are closed.