Start załogowego statku Sojuz TMA-22

0

Po wielu zawirowaniach w rosyjskim przemyśle kosmicznym, spowodowanych głównie przez sierpniową awarię rakiety nośnej Sojuz-U, udało się pomyślnie w czasie burzy śnieżnej wystrzelić trójosobową załogę na orbitę. Był to pierwszy załogowy start od czasu zakończonej, ostatniej w historii misji promu kosmicznego.

Pomimo trudnych warunków pogodowych rakieta Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-22 pomyślnie wystartowała dzisiaj o godzinie 5:14:03 CET z kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Kilka chwil po starcie rakieta zniknęła w niskich chmurach wiszących nad wyrzutnią.

{youtube}D9tbymyp87g{/youtube}
Nagranie startu rakiety Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-22 / Credits: youtube.com, Ronsmytheiii

Po około 5 minutach lotu nastąpiło odpalenie trzeciego stopnia, co stanowiło ważny moment w czasie całego startu. To właśnie awaria trzeciego stopnia rakiety Sojuz-U w dniu 24 sierpnia tego roku spowodowała wejście w atmosferę i zniszczenie statku transportowego Progress 44P (M-12M), wstrzymując na czas dochodzenia loty wszystkich rakiet z rodziny Sojuz oraz stwarzając możliwość konieczności opuszczenia Stacji ISS przez ludzi.

„O ile zapasów na Stacji ISS nie brakowało po dostarczeniu ogromnej ich ilości w czasie ostatnich misji wahadłowców, to rzeczywistym powodem do niepokoju był trzeci stopień rakiety Sojuz-U, który zawiódł. Ten element posiada wiele wspólnych systemów z trzecim członem rakiety Sojuz-FG, która wykorzystywana jest do wynoszenia załogowych statków Sojuz na orbitę.”

Na szczęście wspinaczka na orbitę po około dziewięciu minutach zakończyła się pomyślnie. Sojuz TMA-22 poprawnie oddzielił się od trzeciego stopnia, by po kilku chwilach rozłożyć panele słoneczne oraz anteny komunikacyjne. Przez najbliższe kilkadziesiąt godzin trwać będzie podróż w kierunku Stacji ISS. Cumowanie w trybie automatycznym zaplanowane jest na 6:33 CET w środę.

Wewnątrz ciasnej kapsuły statku załogowego znaleźli się: Anton Szkaplerow (dowódca, Rosja), Anatolij Iwaniszyn (inżynier pokładowy nr 1, Rosja) oraz Christopher Burbank (inżynier pokładowy nr 2, USA). Cały lot na orbitę obserwowała na monitorach na Stacji ISS trójosobowa załoga, która po przekazaniu obowiązków, wróci na Ziemię 22 listopada swoim statkiem (Sojuz TMA-02M).

Pierwotnie misja statku Sojuz TMA-22 miała rozpocząć się 22 września, jednak start został odłożony na skutek sierpniowej awarii trzeciego stopnia rakiety Sojuz-U. 16 września po opuszczeniu Stacji ISS przez trzy osoby, na jej pokładzie na wydłużony okres czasu pozostali Michael Fossum, Siergiej Wołkow oraz Satoshi Furukawa (członkowie Ekspedycji 29).

Po zacumowaniu statku Sojuz TMA-22 do Stacji ISS nowa załoga będzie pracowała przez wyjątkowo krótki czas nad przejęciem obowiązków od Fossuma, Wołkowa i Furukawy, którzy za kilka dni wracają na Ziemię. W przygotowaniu na taką sytuację prawie codziennie odbywały się rozmowy pomiędzy osobami ze starej i nowej załogi. Ostatecznie udało się zachować ciągłość pobytu ludzi na pokładzie orbitalnego kompleksu.

Rakieta Sojuz-FG ze statkiem Sojuz TMA-22 na wyrzutni / Credits: RKK Energia

Załoga misji Sojuz TMA-22 / Credits: Roskosmos

Comments are closed.