System kierowania rakietą winny rozbiciu CZ-2C

0

Chiny ostatecznie przyznały, że w zeszłym miesiącu rozbiła się rakieta Chang Zheng-2C z satelitą Shi Jian 11-04. Winą obarczony został system kierowania rakietą.

18 sierpnia miał miejsce start rakiety Długi Marsz 2C z satelitą wczesnego ostrzegania Shi Jian 11-04. Krótko po starcie wiadomo już było, że nie przebiegł on zgodnie z planem. Wobec embarga informacyjnego tradycyjnie towarzyszącemu chińskim startom nie były znane dokładne losy misji Shi Jian 11-04. Przedłużające się milczenie mediów chińskich potwierdzało jednak niepowodzenie misji. Kilka godzin po starcie pojawiły się doniesienia, że rakieta się rozbiła.

Start CZ-2C z 6 lipca 2011 / Credits: XinhuaOficjalne źródła chińskie dopiero niedawno potwierdziły te informacje. China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) podał do wiadomości ustalenia komisji śledczej, która zajęła się badaniem przyczyn katastrofy. Winą za nią zostały obarczony system korekcyjnych silników rakietowych drugiego, ostatniego członu rakiety. Satelita SJ-11 04 został utracony.

W toku śledztwa stwierdzono, że awarię spowodowało złe połączenie między serwomechanizmem a silnikiem korekcyjnym II stopnia rakiety CZ-2C. System kierowania stracił kontrolę nad położeniem rakiety, która runęła na ziemię. Serwomechanizm ten był odpowiedzialny za wykrywanie zmiany położenia rakiety i przesyłanie odpowiednich sygnałów do silników korekcyjnych, mających kompensować położenie do pożądanego. Drugi człon rakiety, napędzany silnikiem YF-22A/23A na tetratlenek diazotu i niesymetryczną dimetylohydrazynę, o ciągu 762 kN, posiada cztery silniki korekcyjne.

Tiangong i dokujący Shenzhou - wizualizacja / Credits: CCTVAwaria i rozbicie się CZ-2C wymusiło na Chinach zmiany w rozkładzie lotów w kosmos. Opóźniony ma być start bezzałogowej stacji kosmicznej Tiangong-1, która będzie wystrzelona rakietą Chang Zhen 2F. Rakieta ta, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną wszystkie trzy dotychczasowe misje załogowe ChRL, wywodzi się bezpośrednio z CZ-2C, dlatego też konieczne jest zapobiegnięcie powtórzeniu usterki przed lotem Tiangong-1. Tym bardziej, że do stacji ma później zadokować statek załogowy. Wielkość opóźnienia nie jest dokładnie znana, bo Chiny nigdy nie podały dokładnej daty startu stacji kosmicznej.

Źródło: SFN, Xinhua

Comments are closed.