Start rakiety H-IIA z satelitą wojskowym IGS O4

0

Już za nieco ponad sześć godzin z kosmodromu Tanegashima w Japonii wystartować ma rakieta nośna H-IIA, wynosząc na orbitę satelitę wywiadu programu IGS (Information Gathering Satellite), który dostarczać ma optycznych danych wywiadowczych terenów Korei Północnej, zapewniając dostęp do informacji na temat koreańskiego programu zbrojeń rakietowych. Japońskie satelity militarne tej serii są wysyłane na orbitę od czasów północnokoreańskiego testu rakietowego z 1998 roku.

AKTUALIZACJA: start odbył się pomyślnie. Rakieta wystartowała o godzinie 06:36:50 CEST. Ładunek został poprawnie oddzielony.

Do startu powinno dojść w oknie startowym pomiędzy godziną 6:36 a 6:49 CEST. IGS O4 prawdopodobnie wyniesiony zostanie na orbitę o wysokości 484 na 492 kilometry przy inklinacji 97.31 stopnia. Będzie to zatem orbita polarna.

Przypuszcza się, iż zainstalowany na pokładzie system optyczny pozwala na wykonywanie zdjęć obszarów z rozdzielczością około 60 centymetrów. Satelita prawdopodobnie waży około 850 kilogramów i jest przystosowany do pięcioletniego okresu funkcjonowania.

Zastosowana do wyniesienia satelity rakieta H-IIA jest podstawową rakietą nośną używaną przez kraj kwitnącej wiśni – tym razem zostanie wykorzystany jej lżejszy wariant 202, wyposażony w dwie rakiety pomocnicze na paliwo stałe. Dwa stopnie stanowiące podstawowy “rdzeń” rakiety napędzane są natomiast silnikami kriogenicznymi, spalającymi ciekły wodór w ciekłym tlenie.

Szacuje się, że satelita zostanie wprowadzony na orbitę w około osiemnastej minucie od opuszczenia wyrzutni kompleksu startowego Yoshinobu.

(Loty Kosmiczne)

Start japońskiej rakiety H-IIA z satelitą IGS O4 / Credits: yomiuri.co.jp

Comments are closed.