Tiangong-1 już na stanowisku startowym!

0

Rakieta ze statkiem Tiangong-1 została wytoczona na stanowisko startowe. Oznacza to rozpoczęcie ostatnich przygotowań do startu, który może mieć miejsce 27 września.

O dwa dni szybciej niż wcześniej informowano, na stanowisko startowe w ośrodku startowym Jiuquan (Jiuquan Satellite Launch Center), znajdującym się w prowincji Gansu, wytoczona została rakieta nośna Długi Marsz 2F (Chang Zheng-2F), na szczycie której pod osłoną aerodynamiczną znajduje się statek Tiangong-1.

Okno startowe rozpościera się od 27 do 30 września. Będą to zatem raptem 4 tygodnie opóźnienie względem oryginalnych planów, których zmianę wymusiła awaria podczas startu rakiety Długi Marsz 2C z satelitą wczesnego ostrzegania Shijian 11-04 w sierpniu. CZ-2F wywodzi się z CZ-2C, więc konieczne było przeprowadzenie odpowiednich testów.

Mierzący 8,5 metra długości oraz posiadający masę 8 ton moduł Tiangong-1 zostanie wysłany na orbitę celem rozpoczęcia bardzo istotnego etapu chińskiego programu załogowego. Już za nieco ponad dwa miesiące wyniesiony ma zostać statek bezzałogowy Shenzhou-8, który podejmie próbę automatycznego cumowania do Tiangong-1. Połączone statki posłużą chińskim inżynierom i naukowcom do przeprowadzenia wielu ważnych testów, bez których nie będzie możliwe zbudowanie na orbicie pierwszej chińskiej stacji orbitalnej.

Jeśli powyżej opisany etap działań zakończony zostanie pomyślnie, to już za kilka miesięcy, na początku 2012 roku, na orbitę wysłana zostanie czwarta chińska misja załogowa – Shenzhou-9. Zadaniem trójosobowej załogi będzie zadokowanie do chińskiego kompleksu orbitalnego i przeprowadzenie wielu testów oraz eksperymentów. Możliwe, że pod koniec przyszłego roku wysłana zostanie także załogowa misja Shenzhou-10.

W przeciągu najbliższych dni inżynierowie będą sprawdzać ważniejsze podzespoły rakiety oraz infrastruktury naziemnej.

Nagranie wideo z operacji wytaczania rakiety na stanowisko startowe można obejrzeć tutaj.

(Xinhua)

Comments are closed.