Na Marsie znalazły się fragmenty budynków WTC zniszczonych w zamachach 11 września 2001 roku

0

Laboratorium Napędu Odrzutowego, jedno z centrów badawczych NASA, przypomniało dzisiaj historię specjalnego hołdu, jaki podczas jednej z marsjańskich misji został złożony ofiarom zamachów z 11 września 2001 roku. W ramach programu łazików na Czerwoną Planetę trafiły fragmenty zniszczonych 10 lat temu budynków WTC.

We wrześniu 2001 roku inżynierowie mieszczących się na dolnym Manhattanie laboratoriów Honeybee Robotics pracowali nad instrumentami dla dwóch przygotowywanych wówczas marsjańskich łazików – Spirit i Opportunity.

Mimo, że do ataków terrorystycznych doszło niewiele ponad kilometr od siedziby ich firmy, byli zmuszeni kontynuować prace, choć jak wspominają “nikt nie miał do tego głowy”. Instrumenty musiały jednak zostać przygotowane zgodnie z harmonogramem misji, gdyż w przeciwnym wypadku mogłoby nie dojść do wystrzelenia rakiet z łazikami na pokładzie. Terminy tych startów były ściśle określone w związku z koniecznością wykorzystania “okna startowego” uzależnionego w tym wypadku od położenia Ziemi i Marsa.

Inżynierowie z Honeybee Robotics za wszelką cenę chcieli jednak oddać hołd ofiarom zamachów, do których doszło w ich bezpośrednim sąsiedztwie i którymi był poruszony cały świat. Z szacunku dla bólu rodzin i bliskich ofiar, unikając rozgłosu, postarali się o fragmenty aluminiowej blachy, stanowiącej charakterystyczne części elewacji wież WTC.

Fragmenty te zostały później wykorzystane przy konstrukcji obu łazików. Stanowią część pokryw ochraniających okablowanie instrumentów badających marsjańskie skały, a na ich powierzchni zostały umieszczone amerykańskie flagi.

Roboty Spirit i Opportunity zostały wystrzelone 10 czerwca i 7 lipca 2003 roku. Od początku 2004 roku łaziki badały powierzchnię Czerwonej Planety, ich misja była wielokrotnie przedłużana. Obecnie prace kontynuuje jedynie Opportunity.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Janowi Pomiernemu z serwisu Astronomia.pl za przesłany tekst.

Comments are closed.