Proba-2 po 6 latach demonstruje generatory azotu

0

Technologiczny satelita Proba-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej pomyślnie zademonstrował uzupełnienie paliwa azotowego dla silnika statku za pomocą generatorów azotu po 6 latach ich przechowywania!

Jak podaje ESA w swoim komunikacie prasowym, czasem trzeba wziąć świeży oddech, by móc dalej iść: satelita Proba-2 agencji ESA właśnie zademonstrował “świeży wdech” w wykonaniu statku kosmicznego.

16 sierpnia z belgijskiej stacji naziemnej w Redu wydano radiokomendę napełnienia zbiorników azotu Proby-2 z użyciem nowatorskiej, demonstracyjnej technologii. Krążący na wysokości 600 kilometrów satelita normalnie używa jako paliwa ksenonu. Jest on podgrzewany rezystancyjnie (oporowo, poprzez przepływ prądu elektrycznego), co powoduje jego odrzut i nadanie statkowi pędu.

W czasie operacji wstrzyknięto azot do zbiorników silnika, przywracając ich ciśnienie niemal do poziomu sprzed startu, tworząc mieszankę azotowo-ksenonową. Ponieważ azot, tak jak ksenon, jest gazem obojętnym i niskoreaktywnym, silnik satelity może nadal normalnie pracować na mieszance azotu i ksenonu.

Co jest unikalnego w tej metodzie? Gaz, który wypełnił zbiornik, nie był przechowywany pod ciśnieniem, a w postaci ciała stałego i to w temperaturze pokojowej. Pochodził z jednego z 4 generatorów gazu na pokładzie Proby-2. Za opracowanie tej metody odpowiada organizacja naukowo-badawcza TNO i holenderski Bradford Engineering. Silnik oporowy zbudował Surrey Satellite Technology, a integracji z satelitą dokonał belgijski QinetiQ.

Montaż generatorów w Proba-2 / Credits: TNOGenerator w kształcie butli wypełniony jest substancją stałą, która w odpowiednich warunkach wydziela ponad 250 razy więcej azotu, niż wynosi jej objętość. W porównaniu do dotychczasowych metod składowania paliwa na statkach, ta charakteryzuje się brakiem konieczności używania wysokich ciśnień, możliwości wycieku i potrzeby nadzoru. Generatory Proby-2 były składowane przez 6 lat, łącznie z prawie 2-letnim pobytem na orbicie (satelitę Proba-2 wyniesiono 2 listopada 2009 roku). Pozostałe trzy generatory zostaną użyte w trakcie dalszej misji satelity.

Technologia została umieszczona na satelicie przez Holenderskie Biuro Przestrzeni Kosmicznej w ramach General Support Technology Programme ESA, wspomagającego przekształcanie obiecujących prototypów w egzemplarze gotowe do lotu w kosmos.

Udana demonstracja technologii umożliwi dalsze prace nad innymi sposobami wykorzystania generatorów gazu. Wśród możliwości są inne systemy napędowe, produkcja tlenu dla astronautów czy konstrukcje nadmuchiwane, jak anteny, wysięgniki czy całe moduły mieszkalne. Twórcy szukają również naziemnych zastosowań swojej technologii, jak np. nadmuchiwane tratwy ratunkowe, poduszki powietrzne czy gaśnice.

Źródło: ESA

“The generators are a huge step forward because they can be stored without pressure with no danger of leaking, and require no maintenance,” added Berry Sanders of TNO. “Proba’s generators had not been touched in six years. “This is very different to standard systems with gas under pressure, which are much more complex and need regular checking and maintenance.”

Comments are closed.