Satelita Lem – przygotowania do etapu integracji

0

Prace przy satelicie Lem konstelacji BRITE-PL postępują zgodnie z planem. W połowie września powinna rozpocząć się integracja tego satelity. W tym samym czasie powinna również zapaść decyzja dotycząca zadań dodatkowego ładunku przeznaczonego dla drugiego polskiego urządzenia tej konstelacji – satelity Heweliusz.

Półtora miesiąca temu informowaliśmy o testach typu flatsat, w których sprawdzano poszczególne podzespoły satelity Lem. W tym samym czasie trwała także kalibracja systemu optycznego. Obecnie testy flatsat dobiegają końca i w połowie września powinna się rozpocząć faza integracji tego pierwszego polskiego satelity naukowego.

Po etapie integracji rozpoczną się kolejne testy – tym razem już całego zmontowanego urządzenia – wibracyjny (planowany wstępnie na koniec listopada) oraz funkcjonalny w komorze termiczno-próżniowej (powinien rozpocząć się w listopadzie). Testy tego rodzaju są nieodłącznym elementem każdego projektu satelitarnego i pozwalają na wykrycie ewentualnych błędów lub usterek, jakie mogą nastąpić w trakcie wynoszenia urządzenia rakietą nośną i jego funkcjonowania na orbicie.

Ponadto trwają prace przy drugim satelicie BRITE-PL. Do połowy września naukowcy i inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych zadecydują o zakresie zadań dodatkowego ładunku satelity Heweliusz. W tym urządzeniu znajdzie się bowiem więcej komponentów wyprodukowanych w naszym kraju, Centrum Badań Kosmicznych chce jednocześnie zademonstrować całkowicie polski wkład do projektu.

Jednocześnie nadal trwa konkurs „Pierwszy Polski Satelita Naukowy BRITE-PL” dla uczniów gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych (liceów, techników, zasadniczych szkół zawodowych). Termin nadsyłania prac mija 21 października 2011 roku.

(CBK PAN)

Comments are closed.