JWST jeszcze droższy?

0

Projekt kosmicznego teleskopu James Webb Space Telescope (JWST) okazuje się być jeszcze droższy, niż to zaledwie kilka miesięcy temu przewidywano. Coraz więcej głosów z różnych amerykańskich środowisk proponuje, by projekt anulować.

W październiku zeszłego roku nastąpiła publikacja niezależnego raportu na temat postępu prac przy teleskopie JWST. Już wtedy wiadomo było, że JWST będzie znacznie droższy, niż to pierwotnie zakładano, a sam start tego kosmicznego obserwatorium nastąpi później niż planowano. W październiku 2010 roku zakładano, że całkowity koszt JWST wyniesie około 6,2-6,8 mld USD, a start nastąpi pod koniec 2015 roku.

Kilka miesięcy później, w kwietniu 2011 roku, pojawiła się nowa spodziewana data startu JWST – 2018 rok. Opóźnienie miało związek z przewidywanymi problemami budżetowymi NASA na najbliższe lata. Zaledwie cztery miesiące po tych pesymistycznych informacjach pojawiły się kolejne – wiele wskazuje na to, że wyliczenia kosztu programu JWST z października 2010 roku wciąż były za niskie. Obecnie przewiduje się, że całkowity koszt misji JWST ze startem w 2018 roku wzrośnie nawet do 8,7 miliardów dolarów.

Wartość prawie dziewięciu miliardów dolarów oznacza spore problemy dla NASA. Taki koszt oznacza, że budżet działu badań naukowych NASA (około 5 mld dolarów) w dużym stopniu będzie musiał być przeznaczany na prace nad JWST, co może przełożyć się na anulowanie wielu innych (znacznie mniejszych) projektów. Dlatego też NASA obecnie sprawdza, czy jest możliwość “współdzielenia” kosztów JWST z innymi działami – na przykład w stosunku 50:50. W ten sposób NASA chciałaby wygospodarować łącznie ponad miliard dodatkowych środków z innych działów działalności tej agencji.

Oczywiście, NASA (narodowa agencja, podlegająca wytycznym amerykańskiej administracji) nie może dokonać transferu takich funduszy bez oficjalnej zgody ze strony biura do spraw zarządzania i budżetów (OMB), działającego przy administracji prezydenta USA. W tej chwili OMB analizuje sytuację.

Jednak nawet jeśli OMB wyrazi zgodę nas taki transfer, to nie gwarantuje to sprawnego przeprowadzenia projektu JWST. Amerykańscy politycy, zasiadajacy w Kongresie i Senacie, mogą dokonać cięć budżetu NASA w kolejnych latach, co bezpośrednio przełoży się na ilość funduszy dostępnych dla JWST. Taka opcja rozwoju wydarzeń jest możliwa – wielu polityków proponuje duże cięcia w wydatkach amerykańskich agencji, w tym i NASA, na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Pomimo problemów budżetowych NASA nadal uważa JWST za jeden z najważniejszych realizowanych przez siebie programów. W niektórych kręgach (głównie politycznych) rośnie jednak opór przeciwko kontynuacji tego projektu. JWST uważany jest za projekt zbyt drogi, zbyt odległy w czasie oraz  za przykład złego zarządzania. W tej chwili trudno ocenić, jaką przyszłość czeka JWST, jednak można zauważyć, że powoli zbierają się nad nim coraz ciemniejsze chmury. Najbliższe kilkanaście miesięcy – prawdopodobnie aż do propozycji budżetu NASA na rok fiskalny 2013 – może być krytycznych dla JWST.

(Science, PFA)

Comments are closed.