Thijs – belgijskie imię dla Galileo

0

29 czerwca zakończyła się belgijska edycja konkursu na imię dla satelitów Galileo. Po bułgarskiej “Natalii” kolejny satelita otrzyma imię “Thijs”, po 11-letnim Belgu, który wygrał konkurs.

Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj wyniki konkursu plastycznego na imię dla satelitów Galileo. Thijs Paelman, urodzony w roku 2000, zwyciężył belgijską edycję konkursu. Jego imieniem zostanie ochrzczony jeden z dwóch operacyjnych satelitów Galileo, które zostaną wystrzelone 20 października 2011. Wyniki podobnego konkursu w Bułgarii (konkurs będzie przeprowadzany w krajach UE w kolejność alfabetycznej ich oryginalnej pisowni) ogłoszono w połowie czerwca. Zwycięskim imieniem była “Natalia”.

W jury edycji belgijskiej zasiedli: Sabine Laruelle (minister małych i średnich przedsiębiorstw, samozatrudnienia, rolnictwa i badań naukowych), Dirk Frimout (astronauta) i Christian De Bruyne (reprezentat Komisji Europejskiej w Belgii). Wybrali oni pracę Thijsa spośród ponad 300 zgłoszonych. Oceniane były walory estetyczne, oryginalność i zgodność pracy z tematem “kosmos i aeronautyka”. Uroczystość rozwiązania konkursu odbyła się w centrum popularyzacji nauki Technopolis w Mechelen.

Komisja Europejska przeprowadzi podobne konkursy plastyczne we wszystkich państwach Unii Europejskiej w kolejności alfabetycznej. Wyłonią one imiona dla pozostałych satelitów. Konkurs w Belgii i Bułgarii trwał od 10 kwietnia do 31 maja. W pozostałych krajach będzie przeprowadzony między 1 września a 15 listopada.

Strona konkursu:  www.galileocontest.eu

Źródło: Komisja Europejska

Zwycięzca konkursu, Thijs Paelman, w otoczeniu jury i przedstawicieli KE / Credits: Komisja Europejska

Comments are closed.