GMES: trzy oferty przetargowe dostępne dla Polski – aktualizacja

0

ESA ogłosiła trzy przetargi w ramach projektu GMES, w których udział mogą wziąć również podmioty z Polski.

Niedługo od przekazania przez Komisję Europejską środków na uruchomienie systemu GMES, ESA ogłosiła trzy przetargi, w których mogą wziąć udział również podmioty z Polski. Jest to możliwe dzięki temu, że środki i działania realizowane są w ramach 7 Programu Ramowego.

Trzy zaproszenia związane są z satelitą Sentinel-3 programu GMES, nad którym nadzór będzie sprawował EUMETSAT.

Pierwsze z zaproszeń do składania ofert (“invitation to tender” w nomenklaturze ESA i UE) dotyczy organizacji ośrodka planowania misji satelity Sentinel-3, satelita ten będzie prowadził optyczne i mikrofalowe obserwacje Ziemi, głównie oceanów. Ośrodek planowania misji stanowi część infrastruktury naziemnej związanej z planowaniem obserwacji i przetwarzaniem zebranych danych. Zaproszenie jest otwarte do 29 lipca 2011.

Drugie, to wspomaganie przy czynnościach inżynieryjnych związanych z przetwarzaniem danych z wysokościomierza satelity Sentinel-3. W grę wchodzi określenie założeń naukowo-technicznych wysokościomierza i segmentu naziemnego z nim związanego, nadzór nad projektem, przetwarzanie, weryfikacja i walidacja danych, zapewnienie narzędzi teoretycznych i analitycznych do tychże czynności itp. Zaproszenie wygasa 8 sierpnia 2011.

Ostatnie zaproszenie dotyczy współpracy przy planowaniu i budowie infrastruktury operacyjnej potrzebnej do działania Sentinela-3, są to np. projekty budynków, infrastruktury gromadzenia danych, rozplanowania pokoi operacyjnych, wykonania instalacji sieciowych, okablowania, montażu konsolet, pomocy technicznej itp. To ITT wygasa również 8 sierpnia 2011.

Szczegółowe opisy ofert ITT umieszczone są na portalu EMITS Europejskiej Agencji Kosmicznej:

Aktualizacja

W minionym tygodniu lista dostępnych dla polskich podmiotów ofert dotyczących realizacji projektu GMES rozszerzyła się o dwie pozycje, na razie ze statusem “Inteded”, czyli “zamierzone, planowane”. Tak jak poprzednie, dotyczą realizacji misji Sentinel-3 – obsługi pracy satelity i obsługi segmentu naziemnego misji:

  • S-3 – Engineering Activities in Support to the EUMETSAT Sentinel-3 Satellite Operations Preparation Team (FCT) (11.156.08)
  • S-3 – Engineering Activities in Support to the EUMETSAT Sentinel-3 Ground Operations Preparation Team (SYOES) (11.156.09)

 

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

Comments are closed.