Konstruktorzy łazików marsjańskich u Premiera

0

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek 9 czerwca z młodymi zwycięzcami międzynarodowych konkursów. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele drużyn łazików MAGMA2, SCORPIO oraz COPERNICUS.

Premier podkreślił, że międzynarodowe sukcesy pomagają budować dumę wszystkich pokoleń Polaków. “Nie zawsze wierzyliśmy, że doczekamy takiego momentu, kiedy Polacy będą budzili respekt na świecie nie tylko dlatego, że mają dramatyczną historię, ale głównie dlatego, że w wielu różnych najtrudniejszych konkurencjach potrafią być najlepsi na świecie” – kontynuował.

Młodzi konstruktorzy z całej Polski zaprezentowali szereg wynalazków. Na spotkaniu obecni byli także twórcy łazików MAGMA2, SCORPIO i COPERNICUS, które zwyciężyły w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, pokonując Kanadyjczyków oraz Amerykanów. Magma 2, łazik zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajęła pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki, zbudowane na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte oraz szóste miejsce. “Ktoś mógłby pomyśleć, że to kolejny film science-fiction, ale to konkretna informacja, że nasi są najlepsi i pokonują młodych ludzi z krajów z wielkim dorobkiem kosmicznym” – podsumował Premier.

“Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak fantastycznym gronie młodych naukowców i konstruktorów. Mamy nadzieję, że sukcesy wszystkich obecnych na tym spotkaniu będą inspirować młodych ludzi do rozwijania swoich pasji” – tak dziękował premierowi Łukasz Wilczyński, rzecznik Mars Society Polska. “Wierzymy też, że tego typu wydarzenia, przekonają firmy, instytucje czy osoby prywatne do inwestowania w polską naukę i wspierania młodych naukowców. Może to bowiem przynieść nie tylko prestiż Polsce, ale również wymierne korzyści ekonomiczne” – dodał Wilczyński, wręczając Premierowi na pamiątkę koszulkę z emblematami zwycięskiego zespołu MAGMA2.

Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

Więcej szczegółów na temat samej wyprawy można znaleźć na stronie www.polskanamarsa.pl

Poniżej prezentujemy kilka udostępnionych fragmentów tego spotkania:

{youtube}IxSY8rxrBCM{/youtube}
Spotkanie z Premierem 9 czerwca 2011 / Credits –

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje panu Łukaszowi Wilczyńskiemu z PlanetPR za przesłany tekst.

Comments are closed.