PW-Sat – etap integracji i testów

0

Trwają prace nad pikosatelitą PW-Sat. Do lipca trwać będzie integracja oraz testy. Wysyłka PW-Sata do Holandii nastąpi prawdopodobnie w sierpniu.

Jeszcze kilka tygodni temu informowaliśmy o możliwej wysyłce pikosatelity PW-Sat do ośrodka ESA w Holandii już w czerwcu. Od tego czasu nastąpiły jednak pewne drobne opóźnienia, które są zwyczajnym elementem każdego projektu satelitarnego. W tej chwili jest prawdopodobne, że integracja i testy PW-Sata zakończą się w lipcu, co pozwoli na wysyłkę tego studenckiego pikosatelity w sierpniu. W tym czasie trwać będą również prace nad dokumentacją pikosatelity.

Opóźnienia w pracach wydają się nie mieć większego znaczenia dla szans wystrzelenia pikosatelity, bowiem coraz bardziej jest możliwe, że start nowej europejskiej rakiety Vega nastąpi później. W tej chwili nieoficjalnie mówi się, że start rakiety Vega może zostać odłożony nawet na początek przyszłego roku.

Jednocześnie opublikowano nowe grafiki PW-Sata. Na szczególną uwagę zasługuje grafika przedstawiająca rozkładany ogon, który jest jednym z najważniejszych elementów. Wcześniejsze projekty tego pikosatelity zakładały użycie żagla – teraz jest to ogon o długości około dwóch metrów.

{youtube}Bm-vD46foXk{/youtube}
Konstrukcja PW-Sat / Credits – Maciej Urbanowicz

(MUrb)

PW-Sat na orbicie przed rozłożeniem ogona / Credits - Maciej Urbanowicz, SKA Jeden z rysunków złożeniowych PW-Sat / Credits - Maciej Urbanowicz, SKA

Comments are closed.