STS-135: próbne tankowanie, problemy z SSME-3

0

Trwają przygotowania do ostatniej misji promu kosmicznego. Wczoraj (15.06.2011) nastąpił udany test tankowania zbiornika paliwa ET. Jednocześnie pojawiły się pewne problemy z silnikiem SSME-3, które mogą opóźnić start promu o kilka lub kilkanaście dni.

Ostatnia wyprawa promu kosmicznego na orbitę to z pewnością szczególne wydarzenie. Z tego powodu inżynierowie i technicy dokładają wszelkich starań, by prom był gotowy do wypełnienia misji. Między innymi dlatego też zadecydowano o dokonaniu dodatkowego testu tankowania zbiornika paliwa (ET-138). Celem tego testu było sprawdzenie, czy problemy (pęknięcia struktury zbiornika i przecieki w GUCP) napotkane w listopadzie 2010 roku ze zbiornikiem ET-137 nie wystąpią w przypadku ET-138.

Tankowanie ET-138 rozpoczęło się 15 czerwca około 18:25 CEST. Przez następne godziny do zbiornika pompowano ciekły wodór (LH2) i tlen (LOX). Jednocześnie postęp tankowania monitorowały zespoły kontrolne w poszukiwaniu przecieków, nieprawidłowych odczytów sensorów, pęknięć struktury zbiornika lub osadzającego się lodu.

W tej chwili trwa analiza zebranych danych, jednak jest pewne, że nie zanotowano żadnych poważnych problemów ze zbiornikiem ET-138, które wymagałyby powrotu do hali VAB i prac naprawczych. Jednocześnie jednak zanotowano problem z jednym z silników rakietowych promu (oznaczenie SSME-3), którego główny zawór paliwa nie jest odpowiednio szczelny.

Problem z SSME-3 prawdopodobnie oznacza potrzebę wymiany zaworu, którą można wykonać na wyrzutni LC-39A. Prace nad tym zaworem powinny się zakończyć najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

Prace i analizy związane z zaworem paliwa silnika SSME-3 mogą poważnie zagrozić obecnie planowanej dacie startu (8 lipca) misji STS-135, stąd też spodziewana (nieoficjalna) data startu zostanie wyznaczona dopiero po zakończeniu prac. Podobny problem z października 1995 roku spowodował opóźnienie startu misji STS-73 o tydzień.

W tym samym czasie zakończono instalację ładunku wewnątrz modułu logistycznego MPLM Raffaello.

Misja STS-135 jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Instalacja ładunku wewnątrz MPLM. Zdjęcie z 3 czerwca 2011 / Credits - NASA

Comments are closed.