Ukraina i Brazylia razem w kosmos

0

W kwietniu br. podczas spotkania premiera Ukrainy i prezydenta Brazylii uzgodniono sfinalizowanie rozpoczętego kilka lat temu wspólnego przedsięwzięcia kosmicznego tych krajów.  28 kwietnia prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz, zmienił ukraińską ustawę budżetową celem jego sfinansowania. Samo porozumienie zostało zawarte już w 2003 roku, w jego wyniku w 2006 roku utworzono wspólne przedsiębiorstwo nazwane Alcântara Cyclone Space (ACS). Projekt ma zostać sfinalizowany w ciągu roku lub dwóch; pierwszy start rakiety nośnej Cyklon-4 przewidziany jest na koniec 2012 roku.

Projekt Alcântara Cyclone Space

Projekt polega na rozbudowie kosmodromu Alcântara w Brazylii, a następnie wynoszeniu sztucznych satelitów za pomocą ukraińskich rakiet Cyklon-4, zaprojektowanych przez biuro konstrukcyjne Piwdenne (ros. Jużnoje, ang. Yuzhnoye), a produkowanych przez stowarzyszony Piwdenmasz (ros. Jużmasz, ang. Yuzhmash). Rakieta Cyklon-4 będzie mocniejszą wersją znanej rakiety Cyklon-3, w której powiększono trzeci stopień. Będzie w stanie umieścić na niskiej orbicie ładunek o masie 5,3 t, zaś na orbicie transferowej na geostacjonarną 1,6 t. Mówi się też o przyszłej rakiecie Cyklon-5, która byłaby już projektowana wspólnie przez oba kraje.

Ukraina bierze też udział w projektowaniu oraz budowie kosmodromu. Kosmodrom Alcântara, używany już od 1990 roku, ale wyłącznie do wystrzeliwania wojskowych pocisków balistycznych i rakiet sondażowych, znajduje się na terenie puszczy amazońskiej, w pobliżu równika – długość geograficzna wynosi zaledwie 2.39°S. Dla wynoszonych ładunków jest to bardzo korzystne pod względem energetycznym, rodzi jednak poważne trudności z transportem, zarówno materiałów budowlanych, jak i później samych rakiet, powoduje też protesty ekologów.

Znaczenie projektu

Dla Ukrainy porozumienie stwarza szansę na utrzymanie, a nawet na rozwój ukraińskiej techniki kosmicznej, którą kraj ten otrzymał w spadku po Związku Radzieckim. Ukraina szuka też współpracy z innymi krajami. Udział w spółce Sea Launch Co. ostatecznie zakończył się niezbyt udanie, ale Ukraina prowadzi obecnie rozmowy m.in. z Chinami.

Natomiast Brazylia pracowała już wiele lat temu nad własną rakietą orbitalną, jednak program VLS zakończył się niepowodzeniem – w 2003 roku nastąpiła eksplozja testowanej rakiety VLS-1. Wprawdzie Brazylia ma zamiar wrócić do tego programu, ale porozumienie z Ukrainą zdecydowanie ułatwi temu krajowi dostęp do kosmosu.

Udział Ukrainy w przedsięwzięciu ma być następujący: całkowity wkład finansowy 243,6 mln USD, z czego już zainwestowano 62,5 mln. Natomiast roczny dochód ze startów rakiet Cyklon-4 będzie wynosił ok. 100 mln USD.

Źródła

Oficjalna strona ACS:
http://www.alcantaracyclonespace.com

Informacje prasowe:
http://wnu-ukraine.com/news/?id=266
http://ukrainianweek.com/World/21539

Rozbudowa kosmodromu w Alcântara / Credits: Ukrainian WeekPrzyszły widok kosmodromu w Alcântara / Credits: Alcântara Cyclone Space

Comments are closed.