Krotyt – nowy minerał, świadek narodzin Układu Słonecznego

0

Naukowcy odkryli nowy minerał, który powstał 4,5 miliarda lat temu, w trakcie formowania się Układu Słonecznego. Jest głównym składnikiem inkluzji zawartej w meteorycie znalezionym w północno-zachodniej Afryce (NWA 1934).

Inkluzja przypomina popękane jajo i ze względu na charakterystyczny wygląd doktor Harold C. Connolly Jr. oraz student Stuart A. Sweener Smith z City University of New York (CUNY) wraz z American Museum of Natural History (AMNH) zwrócili na nią uwagę. Okazało się, że jest specjalnym typem bogatego w wapń i glin trudnotopliwego wrostka.

Drobinę przekazano do dalszych badań. Doktor Chi Ma z Caltech dokonał szczegółowych badań w nano-skali, a doktor Anthony Kampf (Kurator Mineralogii w Natural History Museum of Los Angeles County) rentgenografii strukturalnej. Okazało się, że związek tworzący minerał to niskociśnieniowy CaAl2O4. Cząstka nie została wcześniej odkryta w naturze, aczkolwiek została sztucznie wytworzona przez człowieka, co pozwoliło na dokładniejsze określenie jej właściwości fizycznych.

Inkluzja ta jest trudnotopliwym wtrąceniem, zachowującym swoją stabilność w wysokich temperaturach. Wytwarzana przez człowieka wymaga niskiego ciśnienia i temperatury 1500°C. Pozwala to na wysnucie wniosku, że w środowisku naturalnym powstała w czasie, kiedy formował się Układ Słoneczny i nie było jeszcze planet. Mgławica słoneczna posiadała wymagane warunki do powstania takich minerałów.

Nazwa minerału – krotite (ang.) – powstała na cześć Aleksandra N. Krota z University of Hawaii, który jest kosmochemikiem badającym minerały formujące się wraz z Układem Słonecznym.

Więcej o odkryciu w American Mineralogist w artykule: „Krotite, CaAl2O4, a new refractory mineral from the NWA 1934 meteorite”. Jego autorami są Chi Ma (Caltech), Anthony R. Kampf (NHM), Harold C. Connolly Jr. (CUNY i AMNH), John R. Beckett (Caltech), George R. Rossman (Caltech), Stuart A. Sweeney Smith (student CUNY/AMNH) oraz Devin L. Schrader (University of Arizona).

Źródło: Natural History Museum (Los Angeles County)

Comments are closed.