STS-134: odliczanie do startu rozpoczęte, załoga przyleciała na Florydę

0

Kilka godzin temu w ośrodku Kennedy Space Center na Florydzie wylądowała załoga misji STS-134. Odliczanie do ostatniego startu wahadłowca Endeavour już ruszyło. Wstępne prognozy pogody na piątek są obiecujące.

Tradycyjnie załoga promu kosmicznego przyleciała na Florydę z ośrodka szkoleniowego astronautów w Johnson Space Center w Houston (Teksas, USA) w samolotach odrzutowych T-38. Dowódca Mark Kelly oraz pięć osób z jego załogi – Gregory H. Johnson, Michael Fincke, Gregory Chamitoff, Andrew Feustel oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Roberto Vittori, wylądowali na pasie kompleksu SLF (Shuttle Landing Facility) tuż przed godziną 19 CEST.

Godzinę później, o 20:00 CEST, kontrolerzy z centrum kontroli startu rozpoczęli procedurę odliczania do startu, który zaplanowany jest na godzinę 21:47:52 CEST w najbliższy piątek. Będzie to 25 i ostatnia misja najmłodszej maszyny z floty promów kosmicznych NASA. Endeavour swój pierwszy lot odbył w maju 1992 roku.

Meteorologowie NASA oceniają, że w piątek istnieje 20% szans na zakłócenie próby startu przez warunki pogodowe. Główną przeszkodą mają być silne podmuchy wiatru. W razie przesunięcia próby startu w sobotę szanse na rozpoczęcie misji spadają do 70%, a w niedzielę „wskakują” ponownie na 80%.

Na jutro na godzinę 17:30 CEST inżynierowie przygotowują się do pompowania płynnego tlenu i wodoru, w celu uruchomienia ogniw paliwowych wahadłowca (produkujących energię elektryczną). Ta procedura testowa powinna zakończyć się trochę ponad 6 godzin później. Po trwającej osiem godzin przerwie w odliczaniu rozpoczęte zostaną testy głównych silników oraz awioniki wahadłowca.

Następna długa przerwa, mająca potrwać 13 godzin i 20 minut, rozpocznie się o godzinie 16:00 CEST w czwartek. Uruchomione oraz przetestowane zostaną wtedy kanały komunikacyjne, a na  godzinę 1:00 CEST (już w piątek czasu polskiego) zaplanowane jest odsunięcie platformy obrotowej RSS (Rotating Service Structure). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tankowanie zewnętrznego zbiornika wahadłowca rozpocznie się o godzinie 12:22 CEST w piątek.

(NASA)

Odliczanie rozpoczęte, do startu pozostały 3 dni! / Credits: NASA

Comments are closed.