Zmarł prof. Stanisław Gorgolewski – nestor polskiej radioastronomii

0

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 23 kwietnia 2011 roku w wieku 85 lat zmarł profesor Stanisław Gorgolewski, nestor polskiej radioastronomii.

Stanisław Gogolewski urodził się 19 października 1926 r. w Słonimiu na Nowogrodczyźnie. W czasie II wojny światowej trafił do Wielkopolski i w 1952 r. ukończył fizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki stypendium British Council w latach 1958-1959 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Cambridge, pracując w zespole późniejszego noblisty Martina Ryle’a. Doktorat obronił w 1960 r. pod kierunkiem prof. Wilhelminy Iwanowskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, tu także zdobywał kolejne stopnie i tytuły naukowe: habilitację w 1964 r., stanowisko profesora w 1970 i tytuł naukowy profesora w 1990 roku.

Pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął jeszcze podczas studiów w Poznaniu. Pracował w Zakładzie Fizyki Doświadczalnej, Zakładzie Astrofizyki i Zakładzie (później Katedrze) Radioastronomii, stając się jednym z twórców toruńskiej i polskiej radioastronomii. Był jednym z inicjatorów budowy 32-metrowego radioteleskopu w Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach. W latach 1965-1991 kierował Zakładem Radioastronomii (od 1980 r. przekształconym w Katedrę Radioastronomii), a w latach 1976-1978 był dyrektorem Instytutu Astronomii UMK (obecnie Centrum Astronomii). Jego uczniem był prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszego układu planet poza Układem Słonecznym.

Profesor zajmował się m.in. badaniami nad promieniowaniem radiowym Słońca. Odkrył promieniowanie radiowe Callista – satelity Jowisza, opracował projekt radioteleskopu do poszukiwania planet i badania heliosfery. Po przejściu na emeryturę w 1997 r. prowadził badania nad efektem elektropizmu roślin.

(Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

Comments are closed.