Koniec misji HTV-2

0

Wczoraj od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odłączony został statek HTV-2 „Bocian”, markując zbliżający się koniec dwumiesięcznej misji japońskiego transportowca. Do wejścia w atmosferę i kontrolowanego zniszczenia pozostało kilka godzin.

Pokryty charakterystycznymi pomarańczowymi panelami termicznymi oraz granatowymi panelami słonecznymi statek H-2 Transfer Vehicle (HTV-2), nazwany „Bocian 2” (ang. Kounotori 2), został zwolniony z uchwytu manipulatora SSRMS (Space Station Remote Manipulator System) o godzinie 17:46 CEST w dniu wczorajszym, 28 marca.

Kilka minut później wydane zostały komendy na oddalenie statku. Na trajektorię odejścia od Stacji ISS skierowały go dwa odpalenia silników. Manewry tego dnia rozpoczęły się o godzinie 10:11 CEST, kiedy to operatorzy manipulatora Cady Coleman i Paolo Nespoli najpierw uchwycili HTV-2, a następnie odłączyli od dolnego portu modułu Harmony. Kontrola nad SSRMS sprawowana była przez astronautów z 7-okiennego modułu obserwacyjnego Cupola.

Po przemieszczeniu japońskiego statku w miejsce uwolnienia, znajdującego się niespełna 10 metrów pod Stacją ISS, japońscy kontrolerzy z Centrum Kosmicznego w Tsukubie (oddalonego o około 50 km na północny wschód od Tokio) przeprowadzili testy weryfikujące sprawność systemów nawigacji, położenia oraz manewrowania.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż Centrum SSIPC (Space Station Integration and Promotion Center) w Tsukubie zostało uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło północno-wschodnie tereny Japonii 11 marca. Kontrola nad statkiem HTV oraz japońskim modułem Kibo została wtedy tymczasowo przekazana Kontroli Misji NASA w Houston (Teksas, USA). Pełna sprawność Centrum Kosmicznego w Tsukubie przywrócona została 21 marca. Na znak zjednoczenia z tym pokrzywdzonym ludem załoga Stacji ISS złożyła papierowe żurawie origami i umieściła je w statku HTV-2. Origami były także widoczne w centrach kontroli w Houston i Tsukuba.

Statek HTV-2 dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną niespełna 6 ton ładunków (eksperymentów, części zapasowych, żywności i sprzętu). Start w ładowni rakiety H-2B z Centrum Kosmicznego Tanegashima na południu Japonii odbył się 22 stycznia, a dokowanie – 5 dni później. Załoga niedługo potem wyciągnęła za pomocą manipulatora SSRMS paletę logistyczną z luku bagażowego japońskiego statku.

Przez kilka tygodni trwało rozładowywanie oraz transfery na pokład HTV-2 niepotrzebnych już rzeczy oraz śmieci (dla wykorzystania faktu, iż statek ulegnie pod koniec misji kontrolowanemu zniszczeniu w atmosferze Ziemi). Po ostatniej misji wahadłowca STS-133 pozostało bardzo dużo folii ochronnej, która nie była już potrzebna i została przeniesiona do wewnątrz „Bociana”. Stanowi ona łącznie około 80% ładunku powrotnego.

Manewr zejścia z orbity zaplanowany jest na godzinę 04:37 CEST w środę 30 marca. Wejście w atmosferę spodziewane jest pół godziny później. Przewiduje się, iż statek ulegnie w całości zniszczeniu, a ewentualne szczątki opadną na niezamieszkałe południowe rejony Oceanu Spokojnego.

Kolejna misja japońskiego statku transportowego HTV zaplanowana jest na styczeń 2012 roku. Co ważne, przygotowywany kolejny bezzałogowy statek (oraz budowane dwa duże japońskie satelity) w zakładach Mitsubishi Heavy Industries w Nagoji (na południowy zachód od Tokio) nie został uszkodzony na skutek silnego trzęsienia ziemi z 11 marca.

(NASA)

HTV-2 i Ziemia (północno wschodnie rejony Ameryki Północnej) na kilka dni przed końcem misji / Credits: NASA

Nespoli i Kondratjew fotografują z modułu obserwacyjnego Cupola statek HTV-2 podczas odłączenia 28 marca / Credits: NASA

Statek HTV-2 po zwolnieniu przez ramię SSRMS, w trakcie oddalania od Stacji ISS / Credits: NASA

Papierowe origami w kształcie żurawi są symbolami pojednania z ludźmi dotkniętymi wydarzeniami z 11 marca. Obecne były w Centrach w Tsukubie oraz Houston. Załoga Stacji ISS także je wykonała, a następnie umieściła wewnątrz statku HTV-2 / Credits: NASA

Comments are closed.