Arianespace, Arsat-2 i konferencja Satellite 2011

0

Arianespace ponownie wyniesie satelitę dla operatora Arsat. Arsat-2 ma trafić na orbtię w połowie 2013 roku.

Argentyński operator satelitarny Empresa Argentina de Soluciones Satelitales Sociedad Anonima (Arsat) po raz drugi wybrał firmę Arianespace do wyniesienia swojego satelity.

Umowa między kooperantami została podpisana w trakcie waszyngtońskiej konferencji Satellite 2011. Arsat-2 ma trafić na orbitę w drugiej połowie 2013 roku. Mający masę niespełna 3 ton satelita zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej przez rakietę Ariane 5 lub Sojuz. Przenosić będzie 26 transponderów pasma Ku i 10 pasma C. Za ich pomocą będzie wykonywał usługi telekomunikacyjne, przekazywał dane i sygnały telewizyjne, głównie na obszarze obu Ameryk.

Satelita jest budowany przez argentyńską firmę INVAP, we współpracy z firmami Astrium i Thales Alenia Space, jako głównymi dostawcami. Będzie trzecim argentyńskim satelitą wystrzelonym przez Arianespace. W 1997 wyniesiono Nahuel-1A, a w połowie 2012 roku Arianespace wyniesie satelitę Arsat-1.

W trakcie konferencji, podczas 1,5 godzinnej dyskusji o przemyśle kosmicznym, prezes Arianespace Jean-Yves Le Gall tłumaczył, że jego firma będzie kontynuowała politykę przejrzystości w działaniach biznesowych. Osią rozmów były bowiem zarzuty związane z przyjmowaniem rządowej pomocy finansowej. Le Gall powtarzał, że każda z firm reprezentowanych na panelu otrzymuje pieniądze od państwa w jakiejś formie. Inną kwestią jest czy robią to w sposób jawny, jak Arianespace, czy nie.

Źródło: Spacedaily [1], Spacedaily [2]

Comments are closed.