Zdjęcia satelitarne Japonii po trzesięniu ziemi

0

Skutki trzęsienia ziemi, które nawiedziło Japonię 11 marca 2011 roku, zostały zarejestrowane przez szereg sztucznych satelitów. Tego samego dnia Japonia uruchomiła Międzynarodową Kartę Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów. Zebrane dane pozwolą na koordynację akcji ratowniczej oraz ocenę uszkodzeń.

{jathumbnail off}Jedenastego marca 2011 roku o godzinie 06:46 CET (14:46 czasu lokalnego) doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się zaledwie 130 kilometrów na wschód od półwyspu Oshika na japońskiej wyspie Honsiu. Trzęsienie miało siłę 9 w skali Richtera.

To trzęsienie wywołało duże fale tsunami, które spotęgowały zniszczenia na lądzie.

Tego samego dnia Japonia za pośrednictwem swojej agencji kosmicznej JAXA aktywowała Międzynarodową Kartę Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów – międzynarodową inicjatywę niekomercyjnego zbierania i dostarczania danych teledetekcyjnych dotyczących katastrof i klęsk żywiołowych organizacjom zaangażowanym w pomoc poszkodowanym i ograniczeniu ich skutków.

W tej chwili trwa dopiero wstępne szacowanie zniszczeń i zdjęcia satelitarne z pewnością są bardzo pomocne. Pierwsze zdjęcia udostępniła 12 marca firma DigitalGlobe, zajmująca się komercyjną fotografią różnych obszarów Ziemi między innymi za pomocą satelitów serii WorldWiew. Tego samego dnia także NASA udostępniła swoje najświeższe zdjęcia, wykonane przez satelity Terra i Aqua.

Na zdjęciach udostępnionych przez DigitalGlobe widać między innymi port Sendai, w którym wyraźnie zauważalne są porozrzucane kontenery okrętowe.

Port w Sendai – z widocznymi porozrzucanymi kontenerami okrętowymi / Credits – DigitalGlobe

Oprócz tego DigitalGlobe udostępnił zdjęcia satelitarne elektrowni atomowej Fukushima I, w której doszło do eksplozji części zewnętrznej osłony reaktora numer 1. Fotografia udostępniona przez DigitalGlobe została wykonana po trzęsieniu ziemi, ale przed eksplozją, co z pewnością pozwoli na późniejszą ocenę uszkodzeń. Na zdjęciu elektrowni Fukushima I widać uszkodzenia przy infrastrukturze będącej blisko wody, gdzie zanotowano także dużą ilość odpadków.

Elektrownia atomowa Fukushima po trzęsieniu ziemi i przed eksplozją zewnętrznej osłony reaktora nr 1 / Credits - DigitalGlobe

Elektrownia atomowa Fukushima I po trzęsieniu ziemi i przed eksplozją zewnętrznej osłony reaktora nr 1 / Credits – DigitalGlobe

Więcej zdjęć udostępnionych przez DigitalGlobe można zobaczyć w galerii serwisu Flickr.

Zdjęcia wykonane przez instrument MODIS zainstalowany na należącym do NASA satelicie Aqua pokazują szerszy kontekst tej tragedii. Na przesłanych obrazach widać ciągnący się na długości kilkadziesięciu kilometrów dym, powstały na skutek pożarów w mieście Sendai.

Widok na dym wywołany pożarami w mieście Sendai - 12 marca 2011. Zdjęcia wykonane przez satelitę Aqua. / Credits - NASA

Widok na dym wywołany pożarami w mieście Sendai – 12 marca 2011. Zdjęcia wykonane przez satelitę Aqua. / Credits – NASA

Kolejne zdjęcie pokazuje powódź wywołaną przez fale tsunami w okolicy miasta Sendai. Obrazy przesłane przez należącą do NASA sondę Terra wyraźnie pokazują, że fale tsunami wdarły się na kilka kilometrów w głąb lądu.

Powodzie wywołane falami tsunami w okoliach miasta Sendai - 12 marca 2011 / Credits - NASA

Powodzie wywołane falami tsunami w okolicach miasta Sendai – 12 marca 2011 / Credits – NASA

Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie NASA, która prawdopodobnie będzie często aktualizowana.

Uzyskane zdjęcia satelitarne pozwolą na ocenę zniszczeń, wyznaczenie bezpieczniejszych miejsc, gdzie ewakuowana ludność może przynajmniej chwilowo przebywać oraz na koordynację akcji ratunkowej. Możliwe, że dzięki tym zdjęciom uda się wyznaczyć także miejsca, w których mogą się znajdować wciąż zaginione osoby, do których nie udało się jeszcze ratownikom dotrzeć. Wykonane zdjęcia satelitarne mogą zatem pośrednio uratować ludzkie życie i dobytek.

Ponadto japońskie centrum kosmiczne Tsukuba zostało zamknięte. W tej chwili operacje związane z pojazdem bezzałogowym HTV-2 oraz modułem Kibo są kierowane z Houston w USA. Japońskie centrum kosmiczne w Tsukuba znajduje się na południe od głównej wyspy Honsiu, lecz także doświadczyło pewnych uszkodzeń. Na szczęście, japońskie wyrzutnie rakietowe, choć blisko brzegu morza, zostały zbudowane na klifach, co uchroniło je przed falami tsunami.

Kolejne zdjęcia zostały opublikowane przez niemiecką DLR.

(NASA i Digital Globe)

Comments are closed.