Druga misja X-37B rozpoczęta

0

Piątego marca 2011 roku o godzinie 23:46 CET nastąpił udany start rakiety Atlas V z bezzałogowym mini-promem X-37B. Rozpoczęła się wielomiesięczna misja tego pojazdu.

Po 24 godzinnym opóźnieniu startu z powodu złej pogody, piątego marca nastąpił start rakiety Atlas V. Start nastąpił o godzinie 23:46 CET. Rozpoczęła się druga misja amerykańskiego bezzałogowego mini-promu X-37B.

Pierwsza misja mini-promu X-37B (oznaczenie OTV-1) rozpoczęła się 23 kwietnia 2010 roku. Lądowanie nastąpiło 3 grudnia 2010 roku. W ciągu 224 dni pomiędzy startem i lądowaniem X-37B przebywał na niskiej orbicie wokółziemskiej, wykonując szereg manewrów orbitalnych. USAF, czyli amerykańskie siły powietrzne, nie podały żadnych informacji  o parametrach orbity X-37B, mimo tego jednak pojazd został odnaleziony przez amatorów.

Transmisja ze startu była transmitowana “na żywo” przez dostawcę rakiety, czyli United Launch Aliance. Rzeczywisty obraz został zamieniony na animację tuż przed odrzuceniem osłony aerodynamicznej ładunku, czyli X-37B. Transmisja została zakończona o godzinie 00:04 CET na życzenie USAF, czyli właściciela X-37B.

Tym razem na orbitę poleciał drugi egzemplarz tego mini-promu. Pojazd nosi oznaczenie OTV-2 (Orbital Test Vehicle 2) i, podobnie jak w przypadku  poprzedniej misji, niewiele wiadomo o tej wyprawie. Wiadomo jedynie, że rakietą nośną będzie Atlas V w konfiguracji 501 i że misja może trwać aż 270 dni.

Teraz pora na astronomów – amatorów – którzy w ciągu najbliższych tygodni powinni odnaleźć pojazd X-37B na orbicie.

Wraz ze startem X-37B na orbicie znalazły się dwa skrzydlate pojazdy, zdolne do powrotu na Ziemię i lądowania na lotniskach – drugim pojazdem jest prom Discovery, odbywający swoją ostatnią wyprawę w kosmos – misję STS-133.

Comments are closed.