Kapsuła Wostok na sprzedaż

0

Dom aukcyjny Sotheby poinformoał, że w 50. rocznicę pierwszego załogowego lotu kosmicznego wystawi na aukcji kapsułę Wostok-3KA 2, testową kapsułę bliźniaczą do statku Gagarina, którym odbył lot 12 kwietnia 1961 roku.

Dom aukcyjny Sotheby poinformował w czwartek, że 12 kwietnia, w 50. rocznicę pionierskiego lotu kosmicznego Jurija Gagarina, wystawi na aukcji kapsułę Wostok-3KA 2, użytą w misji Korabl-Sputnik 5, 20 dni przed lotem Gagarina do testów. Kapsuła zawierała wtedy manekina, tzw. Iwana Iwanowicza, i żywego psa, Gwiazdeczkę.

W 1961 znalezienie i odzyskanie kapsuły powrotnej sprawiło Sowietom dużo problemów, głównie z powodu śnieżnych zamieci przechodzących nad terenem lądowania. Opis akcji poszukiwawczej zachował się we wspomnieniach Efimowa, pracownika zakładów Zwiezda, odpowiedzialnego za skafander kosmiczny: “Ekipę mającą dostać się do kapsuły stanowiło siedmiu ludzi. Wysłano ich do Kujbyszewa. Burza śnieżna opóźniała ich odlot do miejsca lądowania kapsuły, gdy niespodziewanie zostali wezwani na wojskowe lotnisko w Kriażu, daleko od Kujbuszewa. Stamtąd mieli lecieć do Iżewska. Podczas lotu, około 14 czasu lokalnego, poprzez radio otrzymali wiadomość, że statek i makieta kosmonauty, “Iwan Iwanowicz”, wylądowały niedaleko wioski Bolszaja Sosnowka, około 80 km od Iżewska, “za hydroelektrownią “Wotkinskaja”. Z powodu śnieżnych zamieci, ekipa poszukiwawcza nie zdołała wylądować śmigłowcem w pobliżu kapsuły. Do ochrony miejsca lądowania zrzucono 30 spadochroniarzy. Zapasy dla nich, również zrzucane z powietrza, zostały rozproszone przez silny wiatr. Spadochroniarze pozostali przy kapsule na noc. Następnego ranka, 26 marca, wysłano na miejsce lądowania czteromiejscowy samolot. Jednak przy starcie doszło do poślizgu i samolot, ze złamaną płozą, wyrzuciło w śnieżną zaspę. Kolejny samolot wystartował pomyślnie i wylądował, wraz z trzema członkami ekipy poszukiwawczo-ratunkowej, blisko kapsuły, we wsi Bolszaja Sosnowka. Na terenach tych było ponad 1,5 m śniegu, co uniemożliwiało normalne dojście do miejsca lądowania. Problem rozwiązali mieszkańcy wsi, którzy dostarczyli konny zaprzęg. Kapsuła leżała w wąskim parowie, obok leżał spadochron. Jeden z ratowników pozostał przy kapsule, a pozostali dwaj udali się na poszukiwania manekina kosmonauty. Znaleziono go nieopodal, przy strumieniu, na niewielkim kawałku niezalesionej ziemi. Spadochron częściowo wisiał na drzewie.”

Oburzeni byli mieszkancy wsi, którzy skarżyli się, że spadochroniarze nie pozwolili im udzielić pomocy człowiekowi w skafandrze kosmicznym. Mieszkańcy nie wierzyli zapewnieniom żołnierzy, że w skafandrze znajduje się manekin. Aby ich uspokoić, zezwolono jednemu z członków starszyzny na podejście do “Iwana Iwanowicza” i dotknięcie jego gumowej twarzy. To usatysfakcjonowało mieszkańców i wrócili oni do swoich normalnych spraw.

Szacowana wartość kapsuły to od 2 do 10 milionów USD.

Kapsuła pochodzi ze źródeł prywatnych. Właściciel, który chce pozostać anonimowy, nabył ją w Rosji wiele lat temu i uznał, że 50. rocznica pierwszego lotu załogowego jest odpowiednim momentem na jej sprzedaż.

Źródło: RIA Nowosti, Wikipedia

Comments are closed.